Vodnice není dýmka, ale cenná zelenina

Vodnice – když tento termín uživatel zadá do Googlu, vyskočí na něj odkazy související s prodejem vodních dýmek. Brukev řepák vodnice je ale především rostlina, která byla kdysi známá po celé Evropě a byla důležitou součástí jídelníčku. Recepty, jak upravit vodnici, se nachází i v řadě starých kuchařek.

Jde o rostlinu, která se podobá ředkvičce. Její bulvy jsou bílo růžové a chutí připomínají kedlubnu. Vodnice obsahuje vitamín C a B1, draslík, fosfor, hořčík želeno i mangan. Bohatá je také na sirnou silici, která se vyznačuje antibakteriálními účinky. Vodnice obsahuje vysoké množství vlákniny, působí proti ateroskleróze, stimuluje srdeční činnost a působí proti ateroskleróze.

V kuchyni se vodnice používá pro přípravu salátů a polévek, jíst se může syrová i tepelně upravená. K využití vodnice v kuchyni se lidé díky snadnému pěstování této zeleniny uchylovali v dobách nedostatku.

Pěstování vodnice

„V nedostatku mouky a jiného vařiva doporučuje se pěstování vodnice. V malém se seje vodnice do zahrádky do dobře vyhnojeného, několikrát přerytého záhonu nebo potřebuje hluboko kyprou půdu. Seje se asi v polovici dubna dobré vodnicové semeno do řádků, aby byla vodnice asi deset cm i dále od sebe neb vodnice a její lístky musejí míti k růstu dostatečného prostoru.

Pak jest vodnice dvakráte i třikráte tak velká, jako když se hustě zasila. Když vodnice vzešla a má již čtyři odrostlé listy, okopá se, tráva se z ní odstraní a jestli jsou někde dvě vodnice pohromadě, tak e jedna odstraní. Dobře pěstovaná vodnice dá za šest neděl výtečnou sklizeň, která je v domácnosti dobrou výživnou pomůckou.

Druhý výsev vodnice může býti v zahradě po rané zelenině např. po kedlubnách apod. Záhon se opět pohnojí kompostem neb proleženým hnojem dobře zkypří a vodnice se seje jako na jaře. Když vodnice vyroste a počíná poté tratiti šťávu a nemůže se všecka hned v kuchyni spotřebovati, tedy se všecka vykope, listy a drobné kořínky se očistí a upotřebí se jako krmivo pro králíky.

Očištěná vodnice se rozkrájí na koláčky, poté se na kamnech nebo v méně teplé troubě na lískách usuší a v zimě se upotřebí jako vodnice čerstvá.“

Polévka vodnicová

„Očištěná a dobře pokrájená vodnice se spaří, pak se v osolené vodě s přídavkem kousku cukru nebo v čase nouze zavařeniny či sirupu do měkka uvaří. V jiném hrnku se vaří pro každou osobu lžíce krupek. Vařená vodnice se zadělá žlutou jíškou, připojí se k ní vařené krupky a vody tolik, aby byla přiměřeně hustá polévka, která se okoření malinko pepřem a muškátovým oříškem.

Přidá se do ní zelená petrželka, v zimě smažená cibulka. Mnohé rodiny za největší nouze mají tuto polévku a kousek chleba za dostatečný oběd.“

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang