Víte, proč se říká lodičky, kecky, kozačky, baleríny, holínky?

Také jste někdy přemýšleli nad tím, proč se říká lodičkám lodičky, keckám kecky, kozačkám kozačky, balerínám baleríny a holínkám holínky? Od čeho pochází pojmenování dámské obuvi?

Z některých názvů přímo vyplývá, s čím mají spojitost. Například označení holínky je jednoduché – název holínky souvisí s holení, ale jak?

Holínky

Holínky se říká vysokým gumovým botám, které zakrývají holeň. Tyto boty jsou známé už od 18. století a navrhl je první wellingtonský vévoda Arthur Wellesley. Boty se nazývaly Wellingtonky a dodnes se tak ve Velké Británii nazývají. V 19. století se místo z telecí kůže začínaly vyrábět z gumy (díky Charlesu Goodyearovi, který vynalezl vulkanizaci kaučuku a začal vyrábět pneumatiky). Nastala velkovýroba gumových bot pro dělníky (gumáky), v 1. a 2. světové válce se vyráběly holínky pro vojáky, po roce 1945 se holínky staly běžnou obuví mužů, žen i dětí za deště a vlhka.

Kozačky

Na první pohled by se mohlo zdát, že pojem kozačky vznikl od toho, že se boty mohly šít například z kozí kůže, jiného by mohla napadnout nějaká souvislost s jistou částí ženského těla. Ani jedno není správné, výraz kozačky je odvozen od vysokých bot, které nosili na nohou kozáci – členové jihoruských jízdních oddílů.

Vysokou obuv, která vzdáleně připomíná kozačky, najdeme už v pravěku. Lidé si omotávali nohy hřejivou zvířecí kůží, aby se chránili proti mrazu, proti ostré trávě a keřům, které je šlehaly do holení, a také proti kousnutí všelijakými zvířaty. V čínské dynastii si panovníci obouvali boty nad kotníky z jemné kůže, která symbolizovala vysoké postavení a moc. Starověké Řekyně s oblibou nosily šněrovací vysoké kozačky, aby předvedly své krásné nohy. Vojáci ve starém Římě měli obuté vysoké boty s otevřeným palcem u nohy. Z této doby pochází i gladiátorská obuv, vysoké otevřené šněrovací boty (u nás byly před pár roky velkým hitem). V osmnáctém století byly dámské kozačky pracně vyšívané a nádherně zdobené a svým vzhledem stály nejblíže kozačkám dnešním.

Lodičky

Lodičky jsou boty lodičkového střihu s kulatým výstřihem na nártu, které se na nohy nazouvají. Lodičky mají obvykle vysoký podpatek (jehlový, klínový i široký) a mají kulatou i špičatou špičku, otevřenou špičku, otevřenou patu, pásek přes nárt. Lodičky se objevily už v 15. století ve Francii na nohou krále Ludvíka 14. (ten si potrpěl na nošení bot s vysokými podpatky). Po roce 1860, kdy byl vynalezen šicí stroj, se lodičky vyrábějí již ve velkém a šíří se po celém světě.

Baleríny

Původně byly balerínky taneční boty, později se z nich stala městská vycházková obuv. Vznik ve 40. letech 20. století ve Francii, v současné době velmi oblíbené. Balerínky nechybí v šatníku žádné moderní dívky či ženy.

Kecky

Kecky vznikly na přelomu 19. a 20. století také díky americkému vynálezci Charlesu Goodyearovi, který se zabýval výrobou pneumatik. Pneumatiky byly vyrobeny na stejné bázi jako boty, proto vzniklo mnoho výrobců gumových podrážek bot. V roce 1916 stmelila automobilová společnost US Rubber Company obuvnické značky a vytvořila značku KEDS, plátěnou obuv s podrážkou z gumy byla nazvána sneaker od slova plížit se, protože právě takováto podrážka umožňovala chodit tiše. Textilním botám od americké KEDS se začalo říkat kedsky – počeštěný výraz: kecky.