Víte, proč se říká lodičky, kecky, kozačky, baleríny, holínky?

Proč se říká lodičkám lodičky, keckám kecky, kozačkám kozačky, balerínám baleríny a holínkám holínky? Od čeho pochází pojmenování dámské obuvi?

Z některých názvů přímo vyplývá, s čím mají spojitost. Například označení holínky je jednoduché – název holínky souvisí s holení, ovšem jak?

Holínky

Holínky se říká vysokým gumovým botám, které zakrývají holeň. Tyto boty jsou známé už od 18. století a navrhl je první wellingtonský vévoda Arthur Wellesley. Boty se nazývaly Wellingtonky a dodnes se tak ve Velké Británii nazývají.

V 19. století se místo z telecí kůže začínaly vyrábět z gumy a to díky Charlesu Goodyearovi, který vynalezl vulkanizaci kaučuku a začal vyrábět pneumatiky. Nastala velkovýroba gumových bot pro dělníky (gumáky).

V 1. a 2. světové válce se vyráběly holínky pro vojáky a po roce 1945 se holínky staly běžnou obuví mužů, žen i dětí za deště a vlhka.

Kozačky

Na první pohled by se mohlo zdát, že pojem kozačky vznikl od toho, že se boty mohly šít například z kozí kůže. Jiného by mohla napadnout nějaká souvislost s jistou částí ženského těla. Ani jedno není správné, výraz kozačky je odvozen od vysokých bot, které nosili na nohou kozáci – členové jihoruských jízdních oddílů.

Vysokou obuv, která vzdáleně připomíná kozačky, lze najít už v pravěku. Lidé si omotávali nohy hřejivou zvířecí kůží, aby se chránili proti mrazu, proti ostré trávě a keřům, které je šlehaly do holení, a také proti kousnutí všelijakými zvířaty.

V čínské dynastii si panovníci obouvali boty nad kotníky z jemné kůže, která symbolizovala vysoké postavení a moc. Starověké Řekyně s oblibou nosily šněrovací vysoké kozačky, aby předvedly své krásné nohy.

Vojáci ve starém Římě měli obuté vysoké boty s otevřeným palcem u nohy. Z této doby pochází i gladiátorská obuv, vysoké otevřené šněrovací boty, které byly v tuzemsku před pár lety velkým hitem.

V osmnáctém století se dámské kozačky pracně vyšívaly a nádherně zdobily a svým vzhledem stály nejblíže kozačkám dnešním.

Lodičky

Lodičky jsou boty lodičkového střihu s kulatým výstřihem na nártu, které se na nohy nazouvají. Obvykle mají vysoký podpatek (jehlový, klínový i široký) a kulatou i špičatou špičku, otevřenou špičku, otevřenou patu či pásek přes nárt.

Lodičky se objevily už v 15. století ve Francii na nohou krále Ludvíka 14. Ten si potrpěl na nošení bot s vysokými podpatky. Od roku 1860, kdy byl vynalezen šicí stroj, se lodičky vyrábějí již ve velkém a šíří se po celém světě.

Baleríny

Původně byly balerínky taneční boty, později se z nich stala městská vycházková obuv. Vznikly ve 40. letech 20. století ve Francii a v současné době jsou velmi oblíbené. Balerínky nechybí v šatníku žádné moderní dívky či ženy.

Kecky

Kecky vznikly na přelomu 19. a 20. století také díky americkému vynálezci Charlesu Goodyearovi, který se zabýval výrobou pneumatik. Pneumatiky byly vyrobeny na stejné bázi jako boty, proto vzniklo mnoho výrobců gumových podrážek bot.

V roce 1916 stmelila automobilová společnost US Rubber Company obuvnické značky a vytvořila značku KEDS, plátěnou obuv s podrážkou z gumy. Byla nazvána sneaker od slova plížit se, protože právě takováto podrážka umožňovala chodit tiše. Textilním botám od americké KEDS se začalo říkat kedsky a z toho vznikl počeštěný výraz kecky.