5 tipů na dárky z vánočního LEMARKETU

Krásné, lokální, kvalitní, cenově dostupné a na poslední chvíli. Není to utopie, přesně takové dárky se dají sehnat na vánočním LEMARKETu

V Galerii Mánes se pod jednou střechou (další plus!) představí na 200 prodejců a designérů, a to v průběhu dvou víkendů – 14. až 16. prosince a poté 20. až 22. prosince. A přestože tato akce není přímo zaměřená na bio výrobky, udržitelnost a ekologii, jsou tato témata již od začátku její samozřejmou součástí.

Protože někdy nestačí, že je dárek krásný, ani že hezky voní anebo že moc nestál. A to je správně. Udržitelnost dnes v médiích rezonuje hodně, ale přesto neuškodí ji připomenout a obzvlášť teď o Vánocích.

Následující článek čtenářům představí několik prodejců z vánočního LEMARKETu, kteří si svým přístupem k životnímu prostředí jednoduše zaslouží pozornost.

yrnche

První tip může na první pohled trochu překvapit: minimalistické kožené doplňky a kabelky značky yrnche. Jejich autorkou je designérka Pavlína Fričová, která na kůži nedá dopustit z mnoha důvodů, především díky její dlouhé životnosti.

Používá výhradně tu kůži, která je sekundárním produktem masného průmyslu, a navíc s certifikátem, který zaručuje, že kůže neobsahuje žádné chemikálie a byla upravena přírodně.

papidu

Papidu dává druhou šanci papíru, který už tu taky nemusel být. Cílem je najít nové uplatnění pro odřezový papír anebo jiný zdánlivě nepotřebný materiál, který pak různě kombinuje, skládá a výsledkem jsou sešity, bloky, kalendáře nebo přání. Produkty jsou osobité, funkční a nikomu nevadí, že nejsou všechny stejné a neodpovídají standartním formátům.

Alma Natural Cosmetics

Voňavá kosmetika z čistě přírodních ingrediencí a netestovaná na zvířatech dorazí na LEMARKET z Brna. Zde ji vyrábějí dvě dámy v malém množství a do znovu použitelných obalů. Tělové a pleťové krémy a oleje nebo balzámy na rty vyrábějí tak, aby nezatěžovaly planetu, prospívaly člověku a aby na ně ony samy mohly být hrdé.

Frusack

Sáčky na ovoce či zeleninu Frusack jsou lehoučké jak pírko, průsvitné a skladné. Přesto mají neuvěřitelnou sílu. Každý z nás ročně spotřebuje přes 300 jednorázových mikrotenových sáčků, které nelze recyklovat a skončí v lepším případě ve spalovně, v horším v některém ze světových oceánů.

Všech 300 mikrotenových sáčků může nahradit jeden šikovný Frusack, který je vyrobený z kompostovatelné tkaniny a vydrží desítky nákupů.

Haenke

Cílem botanické laboratoře Haenke je propojovat lidi a rostliny, a to jak ty pokojové, tak léčivé. Se zájmem o udržitelný životní styl totiž souvisí výroba syntetických léků, kolik jich spotřebujeme a hlavně kolik jich opravdu je nutné používat. Často by si člověk vystačil s přírodní alternativou.

U Haenke si lze nejen nakoupit léčivé rostlinky, ale i se vzdělat, aby člověk příště věděl, kdy je potřeba jít do lékárny a kdy si vystačí s vlastní domácí džunglí.

Vánoční LEMARKET se koná již tradičně v Galerii Mánes na Masarykově nábřeží. První prodejní víkend je od pátku 14. do neděle 16. prosince, druhý je už od čtvrtka 20. do soboty 22. prosince. Vstupné na každý víkend činí 100 Kč.

V neděli před Štědrým dnem se bude v Mánesu konat vánoční hostina a jako last minute záchrana zde bude i v neděli prodávat své výrobky několik designérů.

Podrobnější informace o doprovodném programu nebo o otevírací době jsou k dohledání na www.lemarket.cz nebo na facebookové události.