Van Gogh. Nafukovací. Pro milovníky umění

Myslela jsem si, že už mě jen tak něco nepřekvapí. Ale tohle, tohle mě fakt dostalo. To není kýč roku, ale jeden ze žhavých kandidátů na titul Kýč století!

Upozornění: Následující text by neměli vidět lidé s více než podprůměrně vyvinutým estetickým cítěním. Obrázky mohou způsobit bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, deprese a tik v oku.

Kýč století stojí 576 korun. Pokud jste to nepoznali, je to replika obrazu Vincenta van Gogha. Je v ošklivém rámu. Celé je to nafukovací! A celé je to velmi „originálně“ zabalené v plechovce. Marně přemýšlím, kdo si tohle koupí. Nebo kdo je tak nepříčetný, že to někomu koupí.

Tohle nafukovací zvěrstvo by si snad na zeď nepověsila ani lehce retardovaná a poloslepá vysloužilá cirkusačka, která prožila půl života ve střelnici a půl v maringotce.

Oficiální text prodejce: „Každého milovníka umění potěší pohled na krásný obraz. A co teprve na van Gogha. Nu a toto dílo, Hvězdnatou noc, můžete bez obav nafouknout a pověsit kdekoli!

Nevíte co dát kunsthistorikovi k narozeninám? Nafukovací van Gogh ho jistě potěší! Nejen že bude doma mít jedno z nejzásadnějších děl moderního umění, dokonce ho nebude muset ani oprašovat. Stačí obraz vzít, dát pod sprchu, a je to! 

A k němému úžasu přivede nejen kunsthistoriky. Efektně zapůsobí na všechny umění milující lidi! Obraz je dodáván v originální plechové krabičce, takže se dá snadno vyfouknout a uložit. Něco takového doma rozhodně hned tak někdo nemá. Začněte svou sbírku umění právě teď!“

Prosím??? Zajímalo by mě, co bere autor textu. Zkusila bych to taky, musí to být síla. Nafukovací van Gogh se snad nemůže líbit ani člověku, jehož estetično atrofovalo v pěti letech po zamilování se do Šmoulinky.

Dát tohle kunsthistorikovi k narozeninám, nedožiju se druhého dne. Obávám se, že bych byla okamžitě defenestrována a kunsthistorik by z děsu nad tímhle paskvilem spáchal rituální sebevraždu.

Ano, tento „efektně působící obraz“ mě opravdu přivedl „k němému úžasu“. Na těle mi vyrazil ledový pot. A v noci se mi bude zdát o vkusně zařízeném obýváku, kterému vévodí nafukovací socha Michelangelova Davida postavená na umělohmotném ubrusu potištěném replikou výmalby ze Sixtinské kaple. Plastiková Mona Lisa na zdi vyvedená ve 3D se tomu bude tajemně usmívat. Jdu se zabít.