Urban fashion – móda nejen do města

Městská móda je velmi populární. A podle posledních trendů to vypadá, že ještě dlouho bude. Málo módních stylů osloví totiž tak široké spektrum lidí. Městská móda totiž zajímá průřez všemi věkovými kategoriemi od teenagerů přes třicátníky po zralé „desátníky“.

Název městská móda, jinak také urban fashion, představuje styl oblékání ve velkoměstském prostředí. Slovo urban v angličtině znamená městský.

Městská móda je živý styl, pro nějž neexistují žádná pravidla. Prostě se jedná o pohodlné, příjemné, ležérní oblečení, které nosíme nejen do města. Můžeme ho nosit na výlety, do práce, na schůzky apod. Městské prostředí má oproti například venkovskému nižší nároky na klimatickou funkci oděvu, a tak přebírá reprezentativní funkci.

Co je pro městské oblečení typické

V kontextu městského stylu se móda zaměřuje zejména na vycházkové oděvy: např. halenky, šaty, sukně, džíny, šortky, mikiny a barevné oblečení. Velký důraz je kladen na šperky, úzké džíny, krátké bundy, šálky a šátky, čepice, kotníkové boty a trička s popisy.

Kombinace městské módy s dalšími módními styly

Městský styl lze kombinovat se sportovním, outdoorovým či street stylem. Městská móda má spoustu odnoží, tzv. nové módní styly současnosti: městská volnočasová móda, urban outdoor či urban street styl.

V outfitech městské módy však lze vypadat také elegantně. Na elegantní oblečení v městském stylu se zaměřuje například značka Vero Moda.

Městská volnočasová móda

Městská volnočasová móda je určena zvláště mladým lidem, kteří tráví ve městech svůj volný čas. Jednou ze značek, která se zaměřuje na městskou volnočasovou módu (ať už oblečení, doplňky nebo obuv), je značka Baťa.

Urban outdoor

Urban outdoor je městská móda určená lidem, kteří si libují v outdoorových aktivitách. Oděvy urban outdoor módy pak vyžadují pevnější a odolnější materiály. Urban outdoor v sobě spojuje inspiraci outdoorovým stylem a přenáší ji do města.

U zrodu urban outdoor stylu stál původně cestovatelský trend prodloužených víkendů ve velkých evropských i světových městech a tzv. backpackers – mladí cestovatelé s batůžky. Pro pohodlné chození po městech návštěvníci často volili obuv i oblečení určené spíše do přírodních terénů – nepromokavé, vysoce odolné a vybavené outdoorovými technologiemi.

Urban street styl

Urban street styl vychází ze street  fashion neboli pouliční módy. Výraz Street fashion popisuje módu, která vznikla na ulici, tj. nebyla navržena módními designéry, nýbrž vznikla či byla výrazně ovlivněna lidovou kreativitou. Nejčastěji je spojována se subkulturami mládeže, které se rozvíjí ve velkoměstském prostředí, a vyznačuje se silnou osobní originalitou.