Úklid podle KonMari: začátek k životu podle svých představ

Jak co nejlépe vytřídit věci, které už nejsou potřeba, a co s nimi udělat dál? Může mít takový úklid vliv nejen na pořádek v bytě, ale na spokojený život celkově? Kolik času si to žádá?

Jaké by to bylo, kdyby se lidé obklopovali pouze věcmi, které zbožňují, dělali naplňující práci a bavili se pouze s lidmi, které mají opravdu rádi? Tedy, zaměřili svou pozornost na činnosti, které je těší? Nejdřív by ale zjistili, že potřebují svůj život protřídit.

Zbavit se oblečení, ve kterém se necítí dobře, práce, která je stresuje či nebaví a lidí, kteří je vysávají. Nedělat to, co nechtějí. Rozhodně by jim to přineslo spokojenost a klid. Tak kde začít?

Jak na věc

Ideální příručkou je kniha Zázračný úklid od mladé Japonky Marie Kondo. Její uklízecí metoda zvaná KonMari není pouze návodem na to, jak si udělat doma pořádek, ale především způsob, jak zahájit cestu k životu podle svých představ.

Jediným kritériem je ponechat si pouze věci, které máte rádi, které vám přinášejí radost, potěšení a pozitivní energii. S ostatními věcmi se rozloučit, poděkovat jim za úlohu, kterou ve vašem životě již splnily a zbavit se jich.

Oblečení, boty, šperky, kabelky, doplňky, knihy, kosmetika, nádobí, dekorace, papíry a další věci. Máme jich plné byty a domy. Znáte to, když otevřete přeplněnou skříň, a dostaví se pocit, že nemáte co na sebe. Bot máte tolik, ale opravdu dobře se cítíte jen v několika párech.

Vidět růže v záhoně

Svůj oblíbený hrneček už máte, ale ty zbylé, často naskládané na sebe do dvou pater, jen zabírají místo v lince. Prošlá kosmetika, kterou nepoužíváte. Účtenky od věcí, které jste si koupili před pěti lety, prázdné krabice od bot a obaly od elektroniky. Nevhodné dárky, které je vám hloupé vyhodit, bižuterie, která už není v módě.

To vše vám brání žít život, jaký chcete. Nutí vás dělat kompromisy a vrací vás znovu do rozhodování, mezi tím, kým jste teď a kým už ne. Přes plevel nevidíte růže v záhoně, tak se pusťme do plení.

Nenápadná, ale mocná změna

KonMari den, tedy den, kdy si uvědomíte, které věci ve svém domově máte opravdu rádi a ostatních se zbavíte, je vlastně pohled do sebe sama. Vaše pocity nelžou. Je to rituál k sebepoznání.

Možná si při pohledu do knihovny, ve které po úklidu zbyly pouze kuchařky, uvědomíte, proč vlastně působíte v IT? Nebo při třídění bot zjistíte, že ty desítky párů bot na podpatku vlastně nemáte ráda, ale  z nějakého důvodu je nosíte. Pak je vyhodíte, koupíte si moderní tenisky a začnete být sama sebou. Stát se může cokoliv.

Jak na KonMari:

  • Kupte si nebo si půjčte knihu Zázračný úklid od Marie Kondo a celou si ji přečtěte. Články a útržky z internetu nestačí.
  • Vyčleňte si na úklid celý víkend. Úklid malého bytu mi zabral 2 dny.
  • Postupujte přesně podle návodu v knize. Marie doporučuje se nejdříve zamyslet nad tím, jaký život byste chtěli žít. Ať už vám to připadá jakkoliv hloupé, udělejte to. Napište si na papír, jak vypadá váš ideální život. A až poté se do úklidu podle postupu vrhněte.
  • Moc u třídění nepřemýšlejte, první pocit je pravdivý. „Nemám tu věc ráda.“ Až poté se dostaví výmluvy, strachy a obavy vlastního já. „Ale vždyť to bylo drahé, je to dárek, je to nové, to jsi přece měla tak ráda.“ Pokud nevíte, odložte věc na stranu a vraťte se k ní později. Odstup vše ukáže.
  • Před úklidem si rozmyslete, co s vytříděnými věcmi, kterých bude opravdu hodně a budou mezi nimi i nové, pěkné, drahé kousky uděláte. Doporučuji věci roztřídit na ty, které rovnou odnesete do kontejnerů na tříděný odpad a ty, které si zaslouží druhou šanci. S někým si domluvte odvoz a všechny je vzápětí po úklidu odvezte. Nechoďte s nimi na blešáky, nefoťte je na internet a pro prodejní aplikace, neprohrabujte se jimi znovu. Je to zbytečná ztráta vašeho času, který vám nepřinese radost ani potěšení. Prostě věci odvezte třeba na charitu, pomozte těch, kteří věci potřebují, a kteří je budou opět používat. To je to nejlepší, co se věcem může stát a vám se dostaví pocit úlevy a svobody. Dokud se toho nezbavíte, budete stále jejich otrok. Budete je stále vláčet z blešáku na blešák, doplňovat novými vytříděnými věcmi, budou vám brát čas, energii. Udělejte jimi radost a darujte je všechny a najednou!

Po úklidu má všechno své místo a řád. Proměnu lze aplikovat i na počítač, práci, sociální sítě i lidi. Chceme dělat jen to, co nás baví, přináší inspiraci, energii, potěšení. A na to má právo úplně každý.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang