Typy svetrů: pulovr, kardigan, rolák, svetr na knoflíky

Podzimní trenčkoty a dámské kabátky bez podšívky působí sice velmi elegantně, nicméně v sychravém chladném počasí příliš nezahřejí. Hřejivou funkcí jsou obdařeny svetry, které v kombinaci s baloňáky či krátkými džínovými bundami nebo ležérními saky dopřejí promrzlému tělu kousek tepla a navíc vypadají moc hezky. A protože dámských i pánských svetrů existuje nepřeberné množství, dají se s dalšími částmi oblečení parádně kombinovat.

Nejčastějšími a nejoblíbenějšími typy svetrů jsou pulovry, cardigany, roláky, svetry na knoflíky, svetry s kapsami, svetr na zip, pletené svetry z vlny, tenké svetříky i hřejivé svetry s norskými vzory, svetry žíhané či barevné, svetr s obrázky a mnohé další. Pánské a dámské svetry jsou vyrobené buď z přírodního materiálu (vlna), či umělých vláken.

Rolák

Rolák je svetr s vysokým límcem, který obepíná krk. Kombinace například baloňáku a rolákového svetru vytváří dojem prudké elegance. Roláky v klasických barvách najdeme například u značky Silvian Heach.

Pulovr

Pulovr získal své označení díky anglickému slovnímu spojení pull over (přes hlavu), tedy že svetr se obléká přes hlavu. Svetry přes hlavu přináší značka Vila.

Kardigan

Kardigan je dlouhý svetr, který se původně nezapínal, neměl ani zip, pásek či knoflíky. Měl působit jako ležérní kousek oblečení, který je přehozený přes tuniku, triko, šaty.

Nyní už je však možné, že se kardigan zapíná na jeden knoflík, který je schovaný uvnitř, či na pásek nebo dokonce ani zip není výjimkou. Dlouhé barevné kardigany (a nejen ty) má ve svém repertoáru například značka Desigual.

Svetr na knoflíky

Svetr na knoflíky je dalším typem, který lze zvolit. Knoflíky na svetrech mohou být jednoduché a nevýrazné, stejně jako extravagantní a značné velikosti. Značka Dorothy Perkins přichází s něžnými a tenkými svetry zapínanými na knoflíky.

Svetry se vzorem, potisky a aplikacemi

Hojně vyhledávanými svetry jsou svetry s obrázky a jinými ozdobnými prvky a detaily, jako jsou nadýchané volánky, zvonové rukávy, korálkové a třásňové aplikace, syté a hýřivé barvy a další. Takto si se svetry hraje například značka Miss Selfridge.

Věřím, že si z pestré nabídky hřejivých svetrů vyberete. Nezapomeňte však, že rozumným počinem v chladném počasí je vrstvit oblečení. Ne nadarmo se říká, kolik vrstev máš, tolikrát jsi v teple.