Tapety

Hledáte alternativu k malování pokojů? Dobrou konkurencí mohou být právě tapety . I když jsou mnohými označovány za nemoderní, tapety si dnes získávají tisíce příznivců u nás i v zahraničí. V čem jsou moderní tapety jiné než v minulosti? A proč byste se jich neměli bát o pět zkusit?

V době minulé byly tapety velmi oblíbenou krytinou stěn. Malovalo se stejně jako dnes, avšak tapety byly v popředí.

Existovaly desítky až stovky modelů a vzorů v nejrůznějších barvách. Lidé proto tapety milovali. Přinášely do domova barvy a světlo. Na dlouhá léta se tapety dostaly do pozadí, nyní však přicházejí opět do módy a lidé je masově opět vyhledávají. Jsou vkusné a moderní. Nejsou finančně náročné a jejich položení či nalepení zvládne opravdu každý.

Tapety v minulosti a dnes

Je třeba si uvědomit, že tapety prošly vývojem. První tapety byly jednoduché. Šlo o papíry s potiskem, které se lepily na stěny klasický lepidlem. Stále se vyvíjely a svůj „vrchol“ dosáhly právě v éře našeho socialismu, tedy v 50 až 80 letech minulého století.

Lidé je používali skutečně masově. Často je lepili na stěny bytů už dělníci. Lidé se proto stěhovali do nových bytů, kde už tapety byly.

Pak přišel velký bojkot tapet a každý se jich najednou musel zbavit. Již byly nemoderní a neestetické. Najednou se zjistilo, že za tapetou se mohou rodit a žít různí škůdci a mohou se tam tvořit plísně, což je samozřejmě pro člověka a hlavně jeho respirační cesty velmi nezdravé.

Je otázkou zda právě tento „zdravotní“ důvod byl tím skutečným důvodem k odstraňování tapet. Možná to jen byla jakási rebelie lidí proti systému. Změnila se doba a tyto tapety lidem minulou dobu připomínaly. Pokud na dobu chtěli zapomenout, museli se zbavit všeho co z ní pocházelo, tedy i samotných tapet.

Dlouhá léta žili lidé prakticky úplně bez tapet. Samozřejmě ne všichni. Některým lidem se tapety jednoduše líbily, a tak neměli potřebu změny.

Tapety znovu v módě

V těchto letech však přichází nová vlna touhy po tapetách. Moderní tapety jsou úplné jiné než ty z minulých dob. Jsou vyrobeny z jiných a kvalitnějších materiálů.

Na jejich přilepení se používá jiné lepidlo, které zabraňuje škůdcům a jiným nežádoucím návštěvníkům ubytovat se mezi tapetami a stěnou. Motivy a barvy se také změnily k nepoznání.

Jaké tapety známe?

V této době již známe skutečně nejrůznější tapety. Vyrábějí se z různých materiálů. Klasické papírové tapety jsou z papíru, který je vždy ochráněn speciální látkou. Tato látka by měla zabranit vzniku plísně.

Dále známe i tapety z PVC, tedy lidově řečeno z umělé hmoty. Jsou velmi oblíbené, protože se snadno myjí. Přesně tak, můžete své stěny jednoduše umýt navlhčeným kouskem utěrky a zbavíte ji tak možné vrstvy prachu a nečistot. 

Barvy a vzory tapet

Co se týče barev tapet, tak zde si můžete být jisti, že najdete přesně to co hledáte. Stejně je to i se vzory. S výběrem nejlépe pomůže vzorník. Vzorník tapet je vlastně jakási kniha plná kousků tapet. Vy si jí listujete a vybíráte si tapetu, která se hodí do bytu.

Fototapty

Speciálními tapetami jsou takzvané fototapty. Jsou to tapety, které se lepí obvykle jen na jednu nebo dvě stěny pokoje. Nejčastěji tam, kde se tapeta nejvíce hodí nebo tam, kde se na ni člověk nejdříve podívá. To může být naproti dveřím, za televizorem nebo za počítačem. 

Samolepící tapety

Známe také samolepící tapety. Již z názvu je jasné o jaké tapety asi jde. Jsou samozřejmě o něco dražší než klasické tapety, avšak v posledních letech se stávají doslova hitem. Lidé kupují už jen ty.

Nemusíte se namáhat s lepidlem a složitým tapetováním. Jednoduše tapety navlhčíte a už jen přiložíte na stěnu. Je to jako známka, kterou lepíte na listy. 

Jak na tapety?

Pokud jste se již rozhodli definitivně pro tapety, zde je krátký a stručný návod jak to zvládnout co nejjednodušeji.

Dobře si tapety vyberte

Tapetu budete mít na stěně dlouhou dobu. Proto musí být pěkná a musí se líbit hlavně vám. V současné době existuje obrovské množství prodejen s tapetami, takže byste neměli mít problém vybrat si tu pravou pro sebe.

Důležitá je barva. Známe studené a teplé barvy, každá se hodí do jiné místnosti a každá je pro jiný typ člověka. Podobně je to se vzory tapet. Známe i jednobarevné tepety, bez vzoru, s proužky či obrázky. Výběr je samozřejmě jen na vás.

Některé firmy prodávající tapety nabízejí i takzvanou vyzualizaci ve 3D. Ukáží vám na počítači jak přesně bude pokoj s novými tapetami vypadat. Toto je velmi dobrá věc, malý kousek tapety neukáže jak bude vypadat celek. 

Jak lepit tapety

Uvažujme tedy, že jste si již své tapety vybrali i koupili. V první řadě nemůžete zapomínat, že tapet budete potřebovat více než je velikost vašich stěn. Hlavně pokud máte tapety se vzorem, tak těch budete potřebovat skutečně více.

Očištění stěn

První co musíte doma udělat je dostat ze stěny pryč prachy, nečistoty a mastnotu. Existují na to komerční přípravky, stačí však i jakékoliv kostkové mýdlo.

Mýdlo je třeba nastrouhat, zalít vodou a získat řídkou slizovitou tekutinu. Tuto speciální tekutinu odložte na 24 hodin do dobře větrané místnosti. Další den tekutinou natřete všechny stěny, tímto zaručeně dostanete ze stěny pryč všechny nečistoty a mastnotu..

Lepení tapet

Když stěny uschnou, což by nemělo trvat více než pár hodin, můžete začít lepit tapety. Pokud chcete schnutí stěn urychlit můžete nechat průvan. Jestliže skutečně spěcháte, můžete vždy místo, kam položíte tapety osušit fénem na vlasy.

Pokud používáte samolepící tapety, jen přetřete rub tapety vlhkou houbou a přilepíte. Dávejte si pozor na to, aby se vám tapeta neprotrhla.

Pokud však používáte tapety klasické musíte je nejdříve natřít lepidlem. ​​Lepidlo nanášejte na stěny a na ně pokládejte tapety. Není to komplikované, musíte však odhadnout, kolik lepidla je již mnoho a kolik příliš málo. Pokud ho dáte hodně, tapety mohou navlhnout a kroutit se, pokud ho dáte málo tapety nemusí držet.

Používejte pouze originální lepidlo na tapety a nezkoušejte raději experimentovat. Hlavně pokud lepíte tapety poprvé. Pokud by vám to nešlo, zkuste vyhledat pomoc odborníka, který vám s lepením tapet určitě rád pomůže.