Středomořská strava – nejlepší volba pro diabetiky

Středomořská strava byla již potřetí jmenována jako nejlepší všeobecná dieta. Současně byla zhodnocena jako nejlepší strava pro pacienty s diabetem nebo jako nejlepší rostlinná strava.

Hodnocení bylo stanoveno panelem odborníků, kteří posoudili 35 diet v několika kategoriích, včetně pravděpodobnosti hubnutí po dietě, její bezpečnosti a snadnosti jejího dodržování. 

Strava DASH (dieta snižující vysoký krevní tlak) a dieta Flexitarian (většinou vegetariánská strava, která zahrnuje příležitostnou konzumaci masa) byly označeny jako druhá nejlepší strava, přičemž druhá z nich získala od expertů vysoké hodnocení za úplnost a bezpečnost. DASH byla rovněž označena jako druhá nejlepší strava pro diabetiky, hned po středomořské dietě. 

Středomořská strava

Je to strava s vysokým příjmem celozrnných obilovin, extra panenského olivového oleje, ovoce, listové zeleniny, ořechů a luštěnin. Menší část jídelníčku tvoří mléčné výrobky, ryby a jiná masa a červené víno. Omezen je příjem vajec a sladkostí. Středomořské stravování působí příznivě na zdraví srdce a cév a dle neurologických studií je konzumace středomořské stravy v rané dospělosti spojena s lepšími kognitivními funkcemi ve středním věku.