Slušná holka nešťourá

Když jsem před chvílí na Facebooku otevřela odkaz od Hanky, nevěřila jsem svým očím. Něco podobného jsem ještě neviděla. A pevně doufám, že to neuvidím hlavně při doporučovaném použití. Toto je „šťourátko“.  Stojí 122 korun a jeho hrdá pachatelka tento autorský výtvor pokládá za cosi, co prý zaplňuje díru na trhu. 

Šťourátko je údajně šperk, který by neměl chybět v žádné dámské kabelce.

Napřed jsem nechápala, k čemu že to má být. Pak jsem si bohužel přečetla popis výtvoru. (Cituji včetně originálního pojetí interpunkce).

„Jistě znáte ty situace, kdy se nacházíte ve společnosti (třeba v restauraci) a najednou zjistíte, že Vás něco šimrá v uchu…chcete se chopit sklenky a pohled Vám padne na Váš špinavý nehtík……..neberte, prosím, do ruky vidličku ležící na stole, abyste se jejím opačným koncem podrbala nebo snad její rozeklanou částí zajela do vlasů či se jala čistit Váš nehtík! Toto jsou přesně ty chvíle, kdy můžete tasit Vaše osobní šťourátko a posloužit si jím jak je jen libo s veškerou elegancí, noblesou a diskrétně! Šťourátko je Vaším – tak praktickým – šperkem!“

Nemám slov. A to se mi nestává často. 

Šťourátko a spojení slov elegance, noblesa a diskrétnost mě rozsekalo. Nevím, jak kohokoliv jiného, ale mně už odmalička doma vtloukali do hlavy, že šťourat se čímkoliv kdekoliv před jinými lidmi se prostě nedělá. Nestrkáme si prst ani jinou část těla do nosu, do ucha ani jinam. Nevyšťouráváme si špínu zpoza nehtů! Ani se zuřivě nedrbeme ve vlasech. A nic z toho nikdy neděláme v restauraci, proboha!

Když jsem si přečetla ten šílený popis, představila jsem si elegantní dámu na recepci v nóbl podniku. Dáma je vkusně oblečená, příjemně voní, má dokonalý make-up. Společensky konverzuje, popíjí šampaňské. Pak otevře svou miniaturní kabelku, vytáhne šťourátko uplácané z polymerové hmoty a začne se jím s grácií drbat v uchu. Pak si prohlédne nehty, vyrýpne trochu špíny na ukazováčku, šťourátko pečlivě otře ubrouskem a vrátí ho do kabelky. Jímá mě mírná nevolnost. 

Když si představím, že tahle dáma navíc použije šťourátko omotané modrým zbytkem stuhy od Vánoc, tiše doufám, že ho aspoň má sladěné se šaty nebo šperky, aby to bylo teda aspoň v barvě.

Autorce tohohle nesmyslu doporučuji míň hledat díry na trhu a víc se zajímat aspoň o ty nejzákladnější zásady společenského chování a hygieny. Každý normální člověk si totiž nebude odstraňovat ušní maz a špínu z různých míst na těle šťourátkem před jinými lidmi, ale zvládne to klidně i bez šťourátka třeba na toaletách. 

__________________________________________________________

Všechny fotky: http://www.fler.cz/zbozi/dira-na-trhu-stouratko-2-1617390