Složení pitíčka pro děti – Ricky orange

Těžko hledat dítě bez alergie. Přesto jim rádi servírujeme pitíčka a různé „dobroty“, které obsahují éčka, jež mohou alergie způsobovat. Podívali jsme se pod obal jednomu z dětských pitíček. Co skrývá Ricky orange – pomerančový nápoj se sladidly?

Složení:

Přirozená minerální voda, pomerančová šťáva z pomerančového koncentrátu, citronová šťáva z citronového koncentrátu, aroma, sladidla (cyklamát sodný, aspartam, acesulfam K, sacharin sodný).

Co se skrývá pod obalem Ricky orange?

Pomerančový a citronový koncentrát – koncentrát v podstatě znamená, že je ovocný džus vysušen – je z něho odstraněna voda. Znovu se pak musí naředit a uvést do „původního stavu“. Tím ale dojde ke znevážení původní chuti, což pak dohánění právě různé přídatné látky.

E952cyklamát sodný. Jde o umělé sladidlo, které může být až padesátkrát sladší než cukr! Tato sladidla se využívají v různých sladkých nápojích a využívají se v diabetické stravě. Cyklamát sodný je nebezpečnou přísadou, která může mít karcinogenní účinky. Například v USA jsou zakázány.

E951aspartam. Jde rovněž o umělé sladidlo. Používá se při výrobě žvýkaček, dezertů, majonézy, najdeme ho i v nakládané zelenině. Aspartam obsahuje fenylalanin, jenž není vhodný pro lidi trpící poruchou metabolismu – fenylketonurií. Aspartam může způsobovat bolest hlavy, závratě, vyrážky a poruchy chování u dětí.

E950acesulfam K. Další umělé sladidlo v tomto dětském pitíčku, které zvýrazňuje sladivost ostatních sladidel. Najdeme ho také v dalších sladkých nápojích, v pochutinách, majonézách. Jde o látku, která je považována zdraví škodlivou.

E954sacharin sodný. Jde o další umělé sladidlo, které znají také diabetici. Používá se při výrobě nápojů, včetně nealkoholického piva, cukrovinek apod. Sacharin sodný může přispívat ke vzniku rakoviny močového měchýře.

Hodnocení:

Ruce pryč od tohoto pitíčka. Pokud nechcete dětem způsobit zdravotní komplikace, nekupujte jim ho. Je plné umělých sladidel, která jsou zdraví škodlivá a některá z nich jsou dokonce karcinogenní!