Sladká stévie

Stévie je rostlina, která se tradičně používá v Jižní Americe ke slazení čaje, a odtud se rozšířila do celého světa. Stévii v podobě přírodního sladidla lze zakoupit také v českých lékárnách od různých výrobců a za různé ceny. Co na ni říkají odborníci?

Například v Japonsku pokrývá stevia až 50 % spotřeby umělých sladidel a její bezpečnost podle všeho prověřil čas. Profesor Milan Kvapil, přední český diabetolog, který stévii věnoval celou jednu kapitolu ve své nové odborné publikaci Dibetologie 2012, říká, že ve vědecké databázi Pubmed nelze najít ani jeden článek, který by vědecky prokázal nebezpečnost této rostliny.

Za sladkou chutí stévie pravděpodobně stojí alkaloid steviosid, který má sladivost 200 – 300x vyšší než cukr. Je pravděpodobné, že u zvířat i lidí stévie snižuje krevní tlak a má určité antidiabetické účinky. Pozitivní je i to, že stévia uspokojuje chuť na sladké a snižuje potřebu konzumace dalších kalorií.

„Zcela prakticky vzato, stévie přináší novou, příjemnou chuťovou kvalitu, která si získá své příznivce i mezi diabetiky, kteří stévii mohou používat“ a zdravěji si osladit život, říká profesor Kvapil.

Sladidlo se stévií tvoří protiváhu konvenčním sladidlům. Přípravek neobsahuje téměř žadné kalorie, nezvyšuje riziko zubního kazu a nezvyšuje obsah cukrů v krvi. Jedna tableta obsahuje cca 0,13 kJ (4,95 mg bílkovin, 24 mg sacharidů – erythritolu a 0 g tuků).

Stévii lze pěstovat i jako rostlinu – trvalku, k dostání jsou její semena.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang