Šetříme: jak ušetřit za plyn

Topná sezona právě končí a je potřeba se vyrovnat s výši faktury za plyn. Platba za energie představuje často významnou část domácího rozpočtu. Každý se proto snaží najít způsob, jak za elektřinu nebo plyn pro domácnost ušetřit. První věc, od které se potom vše odvíjí, je zorientovat se na trhu a zjistit, zda neplatíme za plyn nebo elektřinu zbytečně moc. Zda konkurenční dodavatel energií nenabízí stejnou službu levněji.

Náš seriál o energeticky šetrné domácnosti s názvem Šetříme začínáme dílem o tom, jak pro své odběrové místo získat levnější plyn.

Jak ušetřit za plyn

Možnosti, jak ušetřit za odběr plynu a za poplatky, které jsou s tímto odběrem spojené, je poměrně zřejmě. Člověk má na výběr v podstatě pouze dvě věci, které může udělat.

  1. snížit spotřebu plynu v domácnosti
  2. najít si levnějšího dodavatele plynu

Snažit se zbytečně neplýtvat energiemi, jako je plyn nebo elektřina, je dnes při cenách těchto komodit již samozřejmostí. Na druhé straně není možné ani rozumné kvůli úspoře peněz zacházet do extrému, kdy např. v zimě v třeskutém mrazu nezapneme plynový kotel a dům necháme nevytopený. Následky pro dům i na vaše zdraví by mohly být zničující. Ne vždy je tedy snadné energiemi šetřit a často to bez dalších investic do zateplení domu apod. není možné vůbec.

Existuje ale další možnost, jak za plyn ušetřit: Levnější dodavatel plynu. Trh dodavatelů plynu do domácností je naštěstí velmi konkurenční prostředí, a proto se každý prodejce plynu snaží své stávající zákazníky udržet a budoucí získat. A jak to dělají? Nejúčinnějším nástrojem je cena. Konkurence na trhu s plynem vede ke snižování cen plynu pro koncového zákazníka.

Postup, jak cenu za plyn pro domácnost snížit, je tedy nasnadě. Stačí se poohlédnout po alternativních dodavatelích plynu a nechat si udělat cenovou kalkulaci. Velmi povedeným nástrojem, jak ceny plynu srovnat, jsou nejrůznější online kalkulačky a srovnávače.

Kalkulačka ceny plynu

Abyste zjistili, jak na tom s cenami za plyn jste právě vy, můžete použít tuto kalkulačku ceny plynu, která vám na základě srovnání cen plynu různých distributorů prozradí, zda můžete na plynu ušetřit. Pokud vám „plynová“ kalkulačka najde levnějšího dodavatele plynu, můžete si prostřednictvím této kalkulačky objednat i bezplatný převod vaší stávající smlouvy na výhodnějšího dodavatele plynu. 

Tak co, našli jste si levnějšího dodavatele plynu? Můžete za plyn ušetřit nějaké ty peníze, které budete moci využít jinak: udělat si radost malým dárkem nebo dokonce odjet na dovolenou?

Jak se říká: „kdo šetří, má za tři!“