Šaty na svatbu

Neznám dívku, která by již od útlého dětství neměla vysněné právě ty své. Šaty, které na sobě ženy mají jen několik hodin, přesto jejich výběr často trvá celé měsíce.

Všichni známe ty klasické scény z romantických filmů. Hlavní hrdinka si obleče ve svatebním salonu šaty, které jí na poprvé sednou jako ulité a prodavačky zůstanou v němém úžasu. Další scéna – družička pomáhá nevěstě při oblékání a dolaďuje poslední detaily. Při tom všem stíhá odhánět nedočkavého ženicha, který chce svoji nastávající, navzdory pověrám, vidět ještě předtím, než jí řekne své ano.

O pár minut později už nevěsta sestupuje dolů po schodech, na konci kterých ji čeká dojatý otec. Při poslední scéně už pláčou asi všechny citlivější povahy. Malý chlapec přidržuje nevěstě krajkovou vlečku na cestě k oltáři za zvuku svatebního pochodu.

Výběr trvá i několik měsíců

Vypadá to opravdu jednoduše. Přijdu do salonu, okouzlí mě šaty v zapadlém koutě, a já vím, že právě toto jsou ty, ve kterých chci prožít nejkrásnější chvíli svého života. Ano, může se to stát, avšak výběr těch správných šatů na svatbu je trochu složitější.

Každá žena v sobě totiž nosí určité představy, ať už ty z dětství, nebo ovlivněné nejnovější módní kolekcí. Tyto představy se pak snaží najít v salonu. Šaty nesmí být příliš bílé, příliš krémové, příliš levné, příliš drahé, příliš krajkové ani příliš hladké. Ani nevěsta sama mnohdy neví, co hledá, a pak ten výběr opravdu trvá i několik měsíců.

Střih a barva

Střihy nabízejí svatební salony opravdu různé. Klasické, moderní, exkluzivní i extravagantní, stačí si vybrat. Svatební šaty by měly svým střihem zapadnout do prostředí svatby, ale hlavně vystihovat styl nevěsty. Správným střihem šatů se dají dokonce zakrýt nedokonalosti postavy, a jemně vyzvednout to, co je na nevěstě krásné.

Barvy jsou povoleny všechny. Už dávno nežijeme ve společnosti, která by přísně diktovala bělost svatebních šatů. Avšak přece jen je to právě bílá barva, která nejvíce vystihuje tyto krásné chvíle. Je však dobré brát ohled na barvu pokožky či vlasů nevěsty, a proto se nabízejí kromě sněhobílé i její různé jiné odstíny – slonovinová, smetanová, krémová, nebo barva šampaňského. Povoleny jsou samozřejmě i barevné doplňky – krajky, korálky, mašličky, jemné ornamenty, nebo klasické růžičky.

Svatební šaty musí být pohodlné

Co by však měly šaty na svatbu splňovat bez ohledu na barvu, střih a cenu je pohodlnost. Nevěsta se musí cítit pohodlně a přitom stále působit honosně a slavnostně. Přestože si je obléká opravdu jen na pár hodin, jsou to náročné hodiny, a to nejen na psychiku.

Ve svatebních šatech některé nevěsty zvládnou protančit i celou noc. Nemluvě o předsvatebním focení někdy v opravdu náročných terénech. To je však už na každém snoubeneckým páru.

Pokud umí nevěsty své představy popsat slovně, obvykle s nimi zajdou raději za švadlenkou. S tou mohou projednat i ty nejmenší detaily svých vysněných šatů. Ty ostatní vytrvale hledají své představy zhmotněné v šatech ze salonu.