Šaty na svatbu

Neznám dívka, která by již od útlého dětství nemělo vysněné právě ty své. Šaty, které na sobě ženy mají jen několik hodin, ale jejich výběr často trvá celé měsíce. Svatební šaty.

Všichni však známe ty klasické scény z romantických filmů. Hlavní hrdinka si obleče v svatebním salonu šaty, které jí na poprvé sednou jako ulité a prodavačky zůstanou v němém úžasu.Další scéna – družička pomáhá nevěstě při oblékání a dolaďuje poslední detaily. Při tom všem stíhá odhánět nedočkavě ženicha, který chce svoji nastávající, navzdory pověrám, vidět ještě předtím, než jí řekne své ano. O pár minut už nevěsta sestupuje dolů schody, na konci kterých ji čeká otec, dojatý dospělostí jeho malého děvčátka. Při poslední scéně už pláčou asi všechny citlivější povahy.Malý chlapec přidržuje nevěstě krajkový vlečku na cestě k oltáři, za zvuku svatebního pochodu.

Vypadá to opravdu jednoduše. Přijdu do salonu, okouzlí mě šaty v zapadlém koutě, a já vím, že právě toto jsou ty, ve kterých chci prožít nejkrásnější chvíli svého života. Ano, může se to stát, ale výběr těch správných šatů na svatbu je trochu složitější.Každá žena v sobě totiž nosí určité představy, ať už ty z dětství, nebo ovlivněny nejnovější módní kolekcí. Tyto představy se pak snaží najít v salonu. Šaty nesmí být příliš bílé, příliš krémové, příliš levné, příliš drahé, příliš krajkové, příliš hladké .. Ani nevěsta sama mnohdy neví, co hledá, a pak ten výběr opravdu trvá i několik měsíců.

Střihy nabízejí svatební salony opravdu různé.Klasické, moderní, exkluzivní, zda extravagantní, stačí si vybrat. Svatební šaty by měly svým střihem zapadnout do prostředí svatby, ale hlavně vystihovat styl nevěsty. Správným střihem šatů se dají dokonce zakrýt nedokonalosti postavy, a jemně vyzvednout to, co je na ní krásné.

Barvy jsou povoleny asi všechny.Už dávno nežijeme ve společnosti, která by přísně diktovala bělost svatebních šatů, ale přece jen je to právě bílá barva, která nejvíce vystihuje tyto krásné chvíle. Je však brát ohled na barvu pokožky, či vlasů nevěsty, a proto se nám nabízejí kromě sněhobílé i její různé jiné odstíny – slonovinová, smetanová, krémová, nebo barva šampaňského.Povoleny jsou samozřejmě i barevné doplňky – krajky, korálky, mašličky, jemné ornamenty, nebo klasické růžičky.

Co by však měly šaty na svatbu splňovat, bez ohledu na barvu, střih, zda cenu, je, aby se v nich nevěsta cítila pohodlně a aby přitom stále působily honosně a slavnostně. Přestože si je obléká opravdu jen na pár hodin, jsou to náročné hodiny, nejen na psychiku. V svatebních šatech uplatňování některých nevěsty zvládnou protančit celou noc.Nemluvě o předsvatebním focení někdy v opravdu náročných terénech. To je však už na každém snoubeneckým páru.

Pokud vědí nevěsty své představy popsat slovně, obvykle s nimi zajdou raději za švadlenkou. S tou mohou projednat i ty nejmenší detaily svých vysněných šatů. Ty ostatní vytrvale hledají své představy zhmotněné v šatech ze salonu.Ty, dovolím si říci, že nejšťastnější, si dříve či později uvědomí, že pro svého prince jsou nejkrásnější v šatech, které možná nejsou přesně takové, jaké si vysnili.

Šaty dělají člověka, ale nejdůležitější je láska. V svatebních šatech jsme jen na pár hodin. S manželem je to na celý život.

.