Saténové šaty

Satén je měkká, elegantní látka s hebkým, jemně lesklým povrchem a matným rubem. Satén se kdysi vyráběl výhradně z hedvábí. Hedvábný satén je na rozdíl od umělého saténu mnohem lehčí a nesrovnatelně jemnější, lesk je trochu méně výrazný.

Satén má i svou obvyklou gramáž, ta se pohybuje kolem 170 až 190 g/m². Těžší satény jsou vzácnější a dražší. Těžší saté je méně ohebný a nesplývá, avšak není tak tvrdý jako taft nebo organza. Takový satén se používá na oblečení, které má držet svůj tvar, jako kabáty, sukně, vesty a svatební šaty.

Satén se vyrábí z různých materiálů

Satén, který je vyroben z přírodního hedvábí, viskózy, polyesteru či polyamidu, se používá na večerní šaty, podšívky, spodní a noční prádlo. 

Z takzvaného bavlněného saténu se vyrábějí také večerní šaty, halenky, povlečení, závěsy, a jiné.

Angličané mají pro satén dokonce dva pojmy. Typ saténu z nekonečných vláken označují jako satin, a satén z bavlny nebo viskózy zase jako sateen.

Satén je nezbytný pro společenské šaty

Satén patří mezi nejpoužívanější materiál pro výrobu společenským šatů. Jemný hedvábný satén tvoří překrásné splývavé záhyby. Oděv ušitý z hedvábného saténu vypadá velmi luxusně a saténové šaty jsou velmi příjemné na nošení. Rozhodně okouzlí samotnou nositelku i její okolí.

Jemný satén vyžaduje opatrné zacházení. Je třeba dávat pozor aby se saténové šaty někde nezatrhly a neodřely, vlákna látky by se tak nenávratně poškodila.

Saténové šaty je nejvhodnější nechat chemicky vyčistit, mohou se prát ručně při nižších teplotách. Lze použít žehličku, avšak zásadně se nenapařuje, voda může na saténu zanechat nepěkné stopy.