Sachrův dort: Recept opředený tajemstvím

Sachrův dort je nejznámější čokoládový moučník. Pravý Sachrův dort přitom můžete ochutnat jen na několika místech ve světě. Přesná receptura je úzkostlivě střežena. + Recept na Sachrův dort

Přesto nebo snad právě proto ho cukráři a hospodyňky na celém světě napodobují a hledají tu správnou recepturu na Sachrův dort. V kuchařkách i na internetu jich najdete mnoho.

Příběh Sachrova dortu

Sachrův dort má něco, po čem touží řada současných výrobků a služeb – příběh. Možná až neuvěřitelně romantický, s nádechem toho, čemu se říká „American dream“. Možná je jen elegantně prostý…

Historie Sachrova dortu se začala psát v roce 1832 a své prsty ve slavném moučníku smočil i mocný kníže Metternich, který si objednal mimořádně chutný dezert pro své zmlsané hosty. „Dejte si záležet, abyste ze mě dnes večer neudělal blázna,“ pohrozil kníže do kuchyně. Jenže co čert nechtěl! Šéfkuchař ten večer nebyl k dispozici…

Celá věc spadla do klína šestnáctiletému kuchtíčkovi Franzovi Sacherovi. Dort, který Sacher ten den upekl, sklidil velkolepý úspěch. Na čokoládový moučník naplněný výtečnou meruňkovou zavařeninou a politý čokoládou Metternichovy hosté dlouhou dobu vzpomínali.

Když se Franz Sacher stal opravdovým kuchařem, založil si svůj vlastní podnik a začal opět péct dort, kterému propůjčil své jméno.

Sachrův dort v kavárnách, jen jedna je ta pravá

Sachrův dort si buď zamilujete, nebo nikoli. Nikdy byste ho ale neměli hodnotit podle napodobenin, které jsou k dostání v kavárnách po celém světě. Jen jeden Sachrův dort je ten pravý. Ochutnat ho můžete jen v několika kavárnách Sacher Café ve Vídni, Salzburgu, Innsbrucku a Grazu.

Počítejte ale s tím, že ve Vídni si na pravý „Sacher Torte“ vystojíte frontu, než dostanete místo v proslulé kavárně hotelu Sacher. Návštěva však rozhodně stojí za to. Ocitnete se v docela jiném světě. Dýchne na vás atmosféra starého dobrého Rakouska. Elegantní a důmyslně zařízený interiér jen umocní váš požitek z pravého Sachrova dortu.

Recept na Sachrův dort

Vše, co je úspěšné, má své napodobeniny. Podobně je na tom i Sachrův dort. Číňané ho zatím pravděpodobně neobjevili a nezačali dodávat v laciných kopiích, ale řada cukrářů ho již po celá desetiletí napodobuje.

Recept na „čokoládový tort a la Sacher“ jsem objevila také ve staré kuchařce z první republiky – inu proč si nevzít to dobré z Rakouska-Uherska, že?

Ingredience

Základem receptu na Sachrův dort je kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa (asi 14 dkg). Potřebovat budete také 14 dkg másla, 14 dkg vanilkového cukru, 10 dkg mouky, 5 bílků, ze kterých se ušlehá sníh.

Postup

Čokoládu rozpusťte s máslem a za stálého míchání přidejte vanilkový cukr, mouku a nakonec ušlehané bílky. Těsto vlijte do máslem vymazané a moukou vysypané dortové formy a pečte.

Upečený a vychlazený dort rozkrojte a potřete meruňkovou zavařeninou. Nakonec polijte čokoládovou polevou. Na talíři dozdobte pravou domácí šlehačkou (nekazte si chuť umělotinou ve spreji).

 Zdroj fotografií: Sacher.com

Štítky: historie, recept, Sachrův dort