Retro vzory, které se znovu vrací do módy

picture-29-1369836218-4402847

Slyšeli jste už někdy o vzoru pepito či vzoru dogtooth? A říká vám něco kohoutí stopa nebo rybí kostra? Pokud ne, tak právě vám je určen tento článek. Ani já jsem se s těmito odbornými pojmy donedávna nesetkala. Jenže jsem zjistila, že jsou trendem dnešní doby, a protože jsem nechtěla vypadat jako módní neznaboh, chtěla jsem se o těchto vzorech, které se znovu vrací do módy, dozvědět víc.

Nyní už vím, co tyto výrazy spojuje a v čem se naopak odlišují. Pokud vás toto téma zajímá, níže naleznete pár základních informací.

Společné prvky

Tyto v současné době velmi oblíbené retro vzory mají společné to, že dříve se vyskytovaly pouze černobílé či černošedé kombinace, dnes se barevnosti meze nekladou a barvy jsou nejen různé, ale i různě syté (červenobílá, zelenohnědá apod.). Dříve se vzory používaly jen na kostýmy, kalhoty, sukně, saka a pláště, dnes jsou jimi zdobeny i rukavice, šály, šátky, punčochy, boty a jiné módní doplňky (náramky, náušnice, čelenky).

Pepito

Pepito je nejznámější kostkovaný vzor. Střídá se kostka v světlejším odstínu s kostkou v tmavším odstínu. Velikost kostek je libovolná a nejčastější barva tkaniny je černobílá. Tento vzor frčí zvláště na vlnařských, bavlnářských a hedvábných tkaninách. Název je nejspíš odvozen od jména španělské tanečnice Pepity (Josefy de la Oliva), která tento vzor nosila, nebo také od španělského slova „pepitas“ čili tmavá bavlníková semena, která v bavlně výrazně vystupují a připomínají výraz tkaniny. Podobný vzor mají tkaniny s tzv. kohoutí stopou (neboli dogtooth). Rozdíl je v tom, že u kohoutí stopy jsou čtverce mírně pootočeny.