Retro vzory, které se znovu vrací do módy

Co je to vzor pepito, vzor dogtooth, kohoutí stopa nebo rybí kostra? Jsou to trendy dnešní doby. Vzory, které se znovu vrací do módy.

Co tyto výrazy spojuje a v čem se naopak odlišují? Zde je pár základních informací.

Společné prvky

Tyto v současné době velmi oblíbené retro vzory mají společné to, že dříve se vyskytovaly pouze černobílé či černošedé kombinace. Dnes se barevnosti meze nekladou a barvy jsou různé i různě syté červenobílá, zelenohnědá apod.

Dříve se vzory používaly jen na kostýmy, kalhoty, sukně, saka a pláště, dnes jsou jimi zdobeny i rukavice, šály, šátky, punčochy, boty a jiné módní doplňky jako náramky, náušnice či čelenky.

Pepito

Pepito je nejznámější kostkovaný vzor. Střídá se v něm kostka ve světlejším odstínu s kostkou v tmavším odstínu. Velikost kostek je libovolná a nejčastější barva tkaniny je černobílá. Tento vzor frčí zvláště na vlnařských, bavlnářských a hedvábných tkaninách.

Název je nejspíš odvozen od jména španělské tanečnice Pepity (Josefy de la Oliva), která tento vzor nosila. Nebo také od španělského slova „pepitas“ čili tmavá bavlníková semena, která v bavlně výrazně vystupují a připomínají vzor tkaniny.

Podobný vzor mají i tkaniny s tzv. kohoutí stopou (neboli dogtooth). Rozdíl je v tom, že u kohoutí stopy jsou čtverce mírně pootočeny.