Ratanové křesla

Co je to vlastně ratan?

Ratan, rattan nebo rotang je produktem tropické liány Calamus rotang s relativně tenkým kmenem, narůstajícím do obrovské výšky v kmeni Calameae v tropických oblastech Afriky, Asie a Oceánie, takže ho u nás asi těžko budeme hledat.

Na přelomu 18. A 19. Století se dostal do Evropy a stal se inspirací pro novodobých designéry 21. Století.Pokud i vás ohromil svým stylem, originalitou a pohodlím, přineste si do svého domu svěží nádech exotiky tohoto excelentního nábytku, ať se stane příjemnou oázou vaší relaxace a odpočinku. 

Vlastnosti, kterými docílíte exotiku dýchající z tohoto nábytku:

  • vysokou pevnosť
  • ohybnosť
  • nízkou hmotnosť
  • odolnost proti povětrnostním vlivům, deštěm, mrazem i UV žiareniu
  • dobře snáší vlhkosť
  • disponuje vzdušností a lehkou manipuláciou

Zalistujme si knihou botaniky ..

.. a dozvíme se, že největším producentem ratanu je Indonésie. 

Pro výrobu nábytku jsou nutné kmeny s tloušťkou 25 až 35 mm. Tenké kmeny, které jsou nejvhodnější pro použití, vyrůstají až několik let, proto nedisponují podmínkami vhodnými pro výrobu ratanového nábytku. Na to, aby vyvinuta pruty dosáhli plnost, pevnost a pružnost je potřebných 15 až 35 let, až tehdy nabývají svou kvalitu a vlastnosti. Pruty palem se skládají ze dvou vrstev. Na povrchu je pevná kůra, která chrání jádro ratanu.Právě toto „jádro“ je možné využít pro různé účely v nábytku.

Volba správného typu je velmi důležitá. Výrobci nábytku využívají oloupaný i neloupaných materiál z ratanu. Efektivně se přírodní neloupaných ratan využívá jako venkovní nábytek, vhodný do vašich zahradních teras či zimních zahrad.Pro dosažení lesku a dokonalejšího vzhledu, se povrch pak jen jednoduše natře bezbarvým lakem, který je přesně určený pro tento účel, jinak by mohlo dojít k celkovému poškození povrchu. Obroušený hladký materiál se zase hodí na výrobu jídelních sestav, sedacích souprav, závěsných křesel, pohovek, sedaček ba i lehátek, kterými přinesete kousek přírody do vašich domovů, kanceláří či podniků. 

Určitě vás vždy učili, že věci při zpracování třeba používat tak, abychom dosáhli co najmnenší odpad. Pokud i přes této zásadě zůstala nechtěná oloupaná kůra, nástrojem lidských rukou se může proměnit na nádherné doplňky v podobě různých košíků, misek, stojanů či dóz, dotvářejících celkový vzhled interiéru či exteriéru. Spára využití je opravdu široká. Třeba jen použít svou představivost, vždyť fantazii se meze nekladou. 

Barva

Pro ratanový nábytek je dominujícím prvkem barva. Dominují barvy světlejších teplejších odstínů přírodní nebo jemně žluté nebo tmavších odstínů středně hnědé nebo medové. Trendem je nábytek v čokoládovém odstínu. Často bývá kombinovaný s dřevem, kovem či průzračným sklem. 

Údržba

Odstranit prach z vašeho křesla můžete jednoduše buď nasucho antistatickou prachovkou, vysavačem nebo ho jen jednoduše přetřít vlhkým hadrem či přestříkat hadicí a nechat uschnout. Nezapomínejte občas oživit nábytek přelakováním. Dosáhnete tím vysněnou trvanlivost a atraktivní vzhled. 

Cena

Upřímně řečeno mezi nejlevnější zařazujeme proutěná křesla, dražší položkou jsou originální ratanové křesla, no a téměř trojnásobně dražší od originálního ratanu jsou křesla z umělého ratanu. Proto se nedá jednoznačně hovořit o ceně ratanového nábytku.

.