Rada za tři sta aneb Kup čepici na jazyk

Osobní dárkové poradenství na roztomile naivním webu http://www.vsejenproradost.cz má být prý služba, jakou v žádném jiném obchodě nenajdeme. Majitelka tohohle trochu zvláštního eshopu ví, jak vybrat dárky, aby se obdarovaným skutečně líbily. A pomůže i nám! Stačí jí poslat tři stovky a telefonní číslo. Ona zavolá a pomůže, zcela diskrétně, s výběrem. A doporučí buď něco ze svého eshopu nebo aspoň poradí. Když se tak koukám na ten její eshop, doufám, že spíš radí nakupovat dárky jinde než u sebe. Nabídka mi totiž připomíná prezentaci nadšené tvořilky-začátečnice, která neví, jestli má spíš háčkovat, plést nebo zdobit květináče. A tak dělá všechno. Jenže výsledek vypadá tak trochu jako výstavka kroužku ručních prací ze základní školy.

Toto je veselá rodinka čertů. Má to prý být „krásná dekorace do bytu, na terasu nebo zahradu“. Ta větší příšera stojí 290 korun, menší 240.  Myslím, že květináče obrácené dnem vzhůru s připlácnutou hlavou a oblepené odstřižky látek by si dal dobrovolně do bytu málokdo. Představa, že to navíc prodejkyně doporučí jako vhodný dárek pro kohokoliv, mě snad straší víc, než samotný výtvor.  

Květináčková rodinka se dá koupit i v podobě sněhuláků. Servat z toho šály a čepice, bylo by to aspoň do šatníku pro panenku. 

Jestli to někdo nepoznal, tak tohle je krásný a vtipný přívěsek ve tvaru dopravní značky. Za 125 korun. Nejspíš je to vyrobené z fima nebo podobné hmoty a opatřené kroužkem z uštípnutého drátu. Obávám se, že i já, i když jsem na tvoření levá jak turecká šavle, bych uměla spáchat podobný kousek úhledněji a pečlivěji. Mám totiž vykrajovátka na linecký!

Přívěsek Galaxie je za 145 korun. Dražší než dopravní značka je nejspíš proto, že se při jeho tvorbě už musí použít nějaké vykrajovátko, takže je to náročnější. Ujišťuju i naprosté dřeváky na cokoliv, že spáchat něco podobného zvládne i čtyřleté dítě. Stačí koupit pár balíčků hmoty Fimo (cca po 40 korunách), z každého uždíbnout malý kousek, splácnout je do kuličky, vyválet válečkem na nudle nebo třeba lahví od piva a nakonec ze vzniklé placky vykrojit přívěsek běžným vykrajovátkem na vánoční cukroví a udělat do něj špejlí dírku. Pak upéct v troubě. Bez pečení zabere výroba tak čtyři minuty. 

Ale abych prodejkyni nekřivdila, nabízí i kousky, které opravdu zaberou spoustu času a práce. Jen jsou tak trochu k ničemu. Jako třeba tyhle opalovačky za 799 korun. V žádném případě se v nich nesmí do vody, ale při opalování prý bude jejich majitelka středem pozornosti. No aby ne. V něčem podobném se totiž půjde opalovat jen naprostý cvok. Žádná normální ženská nebude chtít mít na břiše tři neopálené cestičky ke kroužku okolo pupíku.   

Originální pletená halenka za 770 korun je originální jen tím, že ručně pletené cokoliv je vždy originální, nikdy přece  neuděláte dva úplně stejné kousky. Jinak je to jen kus pleteniny, z které bude velmi rychle neforemná plandanina.  

Příšerné jsou i výtvory, které prodejkyně představuje v kategorii inspirace. Některé jsou na prodej, jinými se můžeme naštěstí jen kochat. Třeba touhle čepicí na jazyk. Naprostá zbytečnost, která ani nepobaví. Stačí, když si představím, jak si tohle někdo navleče a pak na ostatní vyplazuje oslintanou pletenou čepici. Fujtajbl. 

No a vemeno na hlavu, to snad ani raději nebudu komentovat. Uklidňuje mě jen to, že podle azbuky v dolní části fotky si tuhle čepici pán dal na hlavu nejspíš až po lahvi vodky. 

Když tak koukám na tu tristní přehlídku nevkusu, který prodejkyně vyrábí, zajímalo by mě, kolik lidí už jí zaplatilo za její osobní dárkové poradenství. A je mi naprosto jasné, jaký dárek by mi poradila pro strejdu od Plzně. Zcela jistě tenhle. Pivní dekoraci. Jen mi nějak nedochází, co tam sakra dělá ten krab!

A proč jsem psala hned na začátku o tom, že celý tenhle eshop na mě působí trochu naivně? Stačí mrknout na stránku „O mně“. Dozvíme se, že paní se po dvacetiletém manželství rozvedla, žije s přítelem, mají pět dětí, nějaké psy a ona se rozhodla podnikat, protože jí nebavila její původní práce. Je to sice o něco sluníčkovatější než podnikat proto, aby člověk uživil rodinu, ale myslím, že případný zákazník se při nákupu obejde bez informace, že prodejkyně má dvě čivavy Samsona a Rebeku. 

Možná by stálo za to nerozepisovat se tolik o sobě, ale spíš si zkontrolovat jiné texty. Třeba obchodní podmínky. Když už si je prodejkyně zkopíruje z jiného eshopu, měla by aspoň pečlivě nahradit jeho název tím svým. 

 __________________________________________________________________

Všechny fotky jsou z webu www.vsejenproradost.cz