Přijďte si vyfotit náš nepořádek

Před příchodem ohlášené návštěvy většina z nás (kromě pořádkumilovných fanatiček) minimálně zkontroluje byt, rozházené oblečení nacpe do skříně, boty rozkopnuté přes půl předsíně nakope k sobě a povrchový nepořádek přinejmenším shrábne do estetičtějších hromádek.

Pokud by se na návštěvu ohlásil fotograf, který má náš byt nafotit, většina z nás by se snad proměnila i v ty pořádkumilovné fanatičky, které kromě kompletního vygruntování a nákupu čerstvých řezaných květin do každé místnosti ještě umyjí i umyvadlo ze spodní strany a seskládají ve špajzu jídlo podle barvy a velikosti. Ovšem to zřejmě neplatí pro některé osobnosti.

V posledních dnech mě fascinovaly dva články o bydlení celebrit. Jeden v Blesku a druhý na Novinkách. V obou případech se totiž majitelé fotografovaných interiérů nenamáhali skoro ani s obligátním shrnutím nepořádku na hromádku. První byt obývá malířka a autorka známých knih pro děti (zejména Dějiny udatného českého národa) Lucie Seifertová spolu s manželem, muzikantem Petrem Prchalem řečeným Pancho, a se dvěma dětmi. Zaujala mě hlavně fotka jejich, ehm, ložnice. Podle popisky pod fotkou.

V rodině se dvěma dětmi se dá samozřejmě pochopit, že nemají dokonale uklizeno. Ale všimnout si bordelu v koupelně si snad mohli. Stačilo jen rozházené věci sebrat nebo aspoň kopnout pod skříňku. Fakt, že si toho nevšiml ani fotograf, moc o jeho profesionalitě nevypovídá. Odmítám přijmout, že by šlo o umělecký záměr.

Ale co má znamenat ten vysavač v obýváku? Opravdu ho nešlo kvůli focení strčit někam stranou? Nebo fotku jednoduše trochu oříznout? Případ druhý: Dům spisovatelky Báry Nesvatbové. Na první pohled vetešnictví. Na pohled druhý zabordelené vetešnictví. Dobře, bod za nepořádek shrábnutý do hromádky na konferenčním stolku.  

Ale aspoň ty prázdné PET lahve mohla hodit do koše. 

A ze sedačky v obýváků dát pryč ponožky a triko, co se tam válejí. Že není dobré spoléhat se jen na soudnost fotografa, ví určitě i Hana Zagorová. Když totiž vydávala dvojalbum Lávky v roce 1985, pustila si taky domů fotografa. A takhle to dopadlo. Sice věděla, že má nepořádek pod knihovnou. Jenže ho na jedné z fotek (na té hlavní na titulu celého alba) zapomněla schovat. A tak vidíme tehdy nejlepší českou zpěvačku načesanou, načančanou a s krabicemi u nohou, které navíc elegantně doplňuje rozsvícená lampička.