Představujeme: Janja Prokić

Janja Prokić je autorka broží, které představují hlavy různých ptáků, jsou velké okolo 10 cm, velmi realisticky ztvárněné, ale s takovou fantazií, že se jednomu hned vybaví Terry Gilliam. V současné době zdobí modely ve výloze Kláry Nademlýnské.

Janja Prokić v současnosti studuje na pražské AVU. S nejlepší českou návrhářkou Nademlýnskou začala spolupracovat velmi jednoduše. Jednoho dne prostě své brože přinesla do butiku.

„Pracuje tam totiž jeden můj známý, jinak bych se asi neodvážila. I tak jsem dlouho váhala, ale Kláře se brože líbily. Vybrala si jich hned několik, a pak jsem několik kousků ještě dodělala, aby ladily s její zimní kolekcí,” vypráví Janja, která si motiv ptáků nevybrala náhodou. 

„Miluju slepice! Myslím, že celá moje kolekce se rozjela na základě mojí lásky k drůbeži. Teď jsem v procesu dokončení nové řady broží, tentokrát kohoutích. Fascinuje mě, jak mají tihle ptáci poskládané peří. Ty barvy a odlesky!

Momentálně žiju napůl v Praze a napůl v Bretani. Tam jsem si pořídila pár divných slepic a kohoutů, takže mám co okukovat. Časem bych chtěla dělat brože i na motivy jiných zvířat, ale teď nějak nemůžu opustit tuhle ptačí tématiku,” říká Janja.

Vyrobit jednu brož trvá Janje zhruba týden. Peříčka se musí dělat pomalu a pracně, každé pírko se musí modelovat zvlášť. „Nejpracnější byla sova, tu mi trvalo udělat celý měsíc. Ale byla fakt velká, jindy to tak extrémní není,” směje se Janja.

Kdo si chce prohlédnout víc z Janjiny tvorby, ať zavítá do obchodu Julius FashionShop, kde najde šperky pod značkou Bobule Corporation. Vyrábí je Janja ve spolupráci s kolegyní Káčou Čechovou.