Prague fashion weekend podruhé: co lze očekávat?

O víkendu 24.- až 25. září se bude konat už druhý ročník Prague Fashion Weekendu. Loňský ročník vzbudil spíš rozpaky než nadšení, takže v tuhle chvíli je těžké říct, zda se organizátoři v podobě agentury Czechoslovak models nějak poučili.

Jedno je jisté: atmosféru jako v New Yorku, Miláně nebo Paříži rozhodně čekat nelze. Akce má spíš smysl v tom, že přinese doslova módu do ulic (přehlídkové molo bude opět jako loni přímo v Pařížské ulici), než že by se odprezentovaly nové kolekce.

Je to spíš defilé butiků, kdy obyčejný smrtelník, který do multi-brandového obchodu Obssesion nezavítá, jak je rok dlouhý, může najednou vidět modely Viktor and Rolf nebo Nina Ricci na vlastní oči.

O tom, že časově jde pražský Fashion Weekend trochu s křížkem po funuse, není pochyb. Gala fashion show Niny Ricci, která se bude konat v sobotu od 8 hodin, má představit podzimní kolekci Niny Ricci 2011. Škoda jen, že zbytku světa byla představena už před půl rokem v Paříži.

Takže se nabízí myšlenka, že smysl Prague Fashion Weekendu je hlavně ukázat, co mají butiky, které se téhle akce účastní, za sortiment.

Jakousi naději vzbuzuje soutěžní sekce New fresh style, kde mají soutěžit mladí návrháři a vybírat je má porota v čele s návrhářem Pavlem Ivančicem, tvořícím pod značkou Muset.

Ivančic je nositelem nejen řady tuzemských designérských cen, ale také absolvent postgraduálního studia na londýnské Central Saint Martin College of Art&Design (studovali tu například Alexander McQueen, John Galliano, Stella McCartney, Phoebe Philo z Céline nebo Zac Posen).

Zajímavým bude také blok v sobotu od 14:30, kdy se představí lokální návrháři Zuzana Bottkova,Brice Mensah,Miroslava Talavašková,Gianni di Leo, Hana Sedláčková, Eva Beránková, Zuzana Veselá, Táňa Havlíčková a Mimi Lan.

Z tohohle módního eintopfu by leckoho mohl rozbolet zrak a přejít chuť se vůbec módou kdy zaobírat. Šíře stylů je v tomto bloku skutečně neuvěitelná. Od kreací, se kterými by se nezadalo módní peklo (především z dílny Bottkové, Gianni di Leo, Hany Sedláčkové), po nositelnou, efektní, ale nepříliš originální kolekci Brice Mensaha, po skutečně zajímavou a módní molo zasluhující práci Mirky Talavaškové nebo Zuzany Veselé.

Co je naopak nepochopitelné, je prezentace Táni Havlíčkové nebo Mimi Lan, které nejsou návrhářky v tom velkolepém smyslu, ale majitelky “okresních butiků”.

I přes výše jmenované nedostatky druhého ročníku Prague Fashion Weekendu je ale třeba vidět i pozitiva této akce. Jak bylo řečeno na začátku, přináší módu do ulic. Něco se aspoň ve stojatých vodách Pařížské a blízkého okolí děje. Příště to třeba bude zase o něco lepší, přihlášení návrháři kreativnější, vkusnější a soudnější a novináři méně kritičtí.