Prague Fashion Week: Den 1.

Začala další edice pražského podzimního týdne módy. Lokalita na tenisových kurtech Štvanice přilákala řadu českých i zahraničních hostů. Odprezentovali se návrháři Adam Kost, Zoltán Toth, Miro Sabo, Lukáš Krnáč, Alter Era a Michael Kováčik.

Všude jsou známé tváře a fashion crowd se naučil zdravit. Ubylo lidí, co se módí pro street style fotografy, možná proto, že ti jsou excentrickými „peacocks“ už nasycení a snaží se udělat fotku „normálně, ale dobře vypadajících“ návštěvníků.

Celkově je tato edice fashion weeku uvolněná i proto, že se přihlásilo méně návrhářů. Chybí jména jako Jakub Polanka, Pavel Brejcha, Kateřina Geislerová, Petra Balvínová, CHATTY.

Nejde o to, že by pro některé z nich fashion week nebyl zajímavý, ale protože pro většinu nezávislých malých značek je velmi náročné vyrobit další kolekci a zaplatit za svou prezentaci. Už to, že to někteří zvládnou opakovaně, je na české poměry velký úspěch.

Je zkrátka nutné akceptovat, že to bude trvat dlouho, než tuzemští návrháři budou ovládat větší finanční kapitál a business plán, co jim umožní provozovat marketing srovnatelný se zahraničím.

Adam Kost

Perfektně ušitá pánská kolekce. Skvělá saka, vesty, košile a šortky, ve kterých muži nevypadají trapně. Kraťasy od Adama, který studuje UMPRUM pouhé dva roky, nevypadají trapně, nejsou kompromisem mezi pohodlím v horkém počasí a důstojným vzhledem.

Adam navrhuje také boty, letos se účastnil soutěže Baťa Young Designers Challenge a se svojí obuví Straight Black vyhrál v panské kategorii.

Zoltán Tóth

Absolvent architektury a módního designu v Bratislavě vyhrál cenu Van Graaf Junior Talent 2017. Kromě toho,  že navrhuje, se Zoltán věnuje také stylingu.

Módní ředitel časopisu ELLE Jan Králíček měl na starosti styling jeho minulé přehlídky, Tóthova současná kolekce, která odkazuje na tradiční slovenský modrotisk.

Tóthovy modely se líbí řadě vlivným lidem, jako je Nikol Novotná, PR módního domu Dior, šéfredaktorce časopisu Esprit Evě Hlinovské či Johaně Hamaďákové, která pracuje v PR oddělné pražského fashion weeku.

Miro Sabo

Slovenský návrhář miluje historické kostýmy a několikrát se u nich už ve své tvorbě inspiroval. V minulé kolekci od této své náklonosti odchýlil, aby čerpal z 90. let, ale nemělo to dlouhého trvání.

Kolekce pro jaro/léto 2018 částečně vychází z renesančního odívání, ale i zde najdete prvky toho, co se nosilo zhruba před dvaceti lety. Včetně barevných piercingů, ve skutečnosti barevných křišťálů značky Preciosa.

Svatební šaty na závěr přehlídky vynesla Mirova múza, slovenská návrhářka a influencerka Vanda Jandová. Jedním z nejvýjimečnějších kousků byly zlatými ozdobami obsypané střevíce. Jeden model doprovázely i kontroverzní tělové peep-toe lodičky.