Postele do dětského pokoje

Dětská páteř se začíná formovat už v nízkém věku, a rozhodující období pro její stabilizaci je zhruba prvních deset let života. Děti by proto měly mít kvalitní postel hned, jak vyrostou z postýlky.

Velmi mnoho z nich však právě v tomto věku spí na gauči po babičce, starých manželských postelích po rodičích a podobně. A to je nenapravitelná chyba. 

Patrové postele škodí

Potomek na horní posteli dýchá teplý a vydýchaný vzduch, což není zdraví prospěšné. Zvlášť když si uvědomíme, že děti školního věku tráví na lůžku v průměru deset hodin denně. 

Jaké postele do dětského pokoje tedy použít v rodinách se dvěma a více dětmi? Odborníci doporučují zvolit takzvané mimoúrovňové uspořádání do tvaru písmene L. Postele jsou k sobě obrácené kolmo a překrývají se v nohou, kde není třeba tolik místa do výšky. Proto může být horní postel umístěna níže, než to bývá u patrových postelí.

Druhou variantou jsou výsuvná lůžka. Spodní lůžko je vybaveno kolečky a přes den je zasunuté pod horním lůžkem. V pokoji tak zůstává dostatek místa na dětské hry. Večer se pak spodní postel vysune ven. Samozřejmě, že je výsuvná postel opatřena brzdami, takže nehrozí, že by potomek v noci cestoval zpět.

Jak mají vypadat kvalitní postele do dětského pokoje?

Pokud dítě vyroste z dětské postýlky, klidně mu už ve třech či čtyřech letech můžeme pořídit klasickou postel, tedy velikost 90 krát 200 centimetrů. Pokud je již v tomto věku o hlavu vyšší než jeho kamarádi, rovnou kupujeme postele do dětského pokoje s prodlouženou délkou 210 centimetrů. V sedmnácti nám za to poděkuje, když mu nebudou trčet nohy z postele.

Stejně jako při spaní pro dospělé tak i zde je důležitá kvalitní konstrukce a matrace. Pokud na sobě šetříme a koupíme si pevnou konstrukci, dětem můžeme dopřát polohování v některé oblasti postele.

Poloha se zvednutou hlavou je totiž jediná správná poloha pro čtení v posteli. Žádné válení se na břiše s podepření hlavou ani kroucení na boku. V těchto polohách se totiž dětská páteř deformuje. A my přece chceme dítě vzdělané a také zdravé. Cena polohovatelných postelí začíná na částce kolem 5 000 korun.

Pokud mají zůstat dobré vlastnosti konstrukce zachovány, musí ji doplňovat stejně dobrá matrace. Proto se doporučuje nakupovat oba výrobky zároveň. Kvalitní matrace správně rozloží zátěž těla a odvádějí pot. Matrace odborníci doporučují z hygienických důvodů po sedmi letech vyměnit.