Kolik kalorií má pizza

kolik-kalorii-ma-pizza

Vzhledem k lahodné chuti, rozmanitosti ingrediencí a rychlosti přípravy není divu, že pizza patří k nejoblíbenějším jídlům na celém světě. Tradiční pizza se skládá z těsta, rajčatové omáčky a sýra, i když existuje mnoho různých variant. Možná to zní překvapivě, ale i tato na první pohled nezdravá pochoutka má své místo ve vyváženém stravovacím plánu.

Jednotlivé druhy pizzy se liší obsahem makroživin a kalorií v závislosti na typu a způsobu přípravy. Pizza lze přizpůsobit specifickým potřebám a preferencím každého člověka. Stačí jen dodržovat správný postup.

Jaké výživové hodnoty má pizza – kalorie, tuky, cukry

Následující nutriční údaje uvádí americké ministerstvo zemědělství (USDA) pro jeden plátek (107 g) běžné sýrové pizzy z běžného řetězce rychlého občerstvení. Kolik kalorií má pizza?

  • Kalorie: 285
  • Tuk: 10,4 g
  • Sodík: 640mg
  • Sacharidy: 35.6g
  • Vláknina: 2,5 g
  • Cukry: 3,8 g
  • Bílkoviny: 12,2 g

Uhlohydráty

Podle výše uvedených údajů obsahuje jeden kousek pizzy přibližně 35,6 gramů sacharidů. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí by měl člověk, který denně zkonzumuje 1 800 kalorií, denně zkonzumovat 800 až 900 sacharidů – 200 až 225 gramů.

Tuky

Tuky v pizze obsahují hlavně sýry, typicky čedar a mozzarella, které mohou obsahovat velké množství nasycených tuků a soli.

Nasycené tuky by měli tvořit méně než 10 % denního příjmu kalorií. Místo toho odborníci doporučují zaměřit se na příjem nenasycených tuků, jako jsou omega-3 a omega-6, které se nacházejí v potravinách, jako jsou ořechy, olivy, ryby, vejce, tofu a lněná semínka.

Protein

Průměrný kousek pizzy obsahuje přibližně 12 gramů bílkovin. Denní příjem bílkovin se liší v závislosti na pohlaví, výšce, aktivitě a kalorické potřebě. Konzumace bílkovin je nezbytná mimo jiné pro udržování svalové hmoty, její růst a tvorbu pojivových tkání.

Vitamíny a minerály

Pizza obsahuje stopové množství vitamínů a minerálů včetně vápníku, hořčíku, fosforu, železa a zinku, které přispívají ke zdravé výživě. Většina živin by měla pocházet z celých potravin.

Kalorie

Kalorie a výživové hodnoty pizzy se liší v závislosti na druhu použitého sýra, přidaných přílohách, způsobu přípravy, hustotě kůrky a velikosti kousku pizzy. Například malý plátek (asi 1/8) běžné sýrové pizzy obsahuje asi 200 kcal, typický plátek sýrové pizzy z řetězce může mít 300 kcal na 1/5 pizzy.

Zelenina a houby jsou skvělou alternativou pro zdravější pizzu.

Může být pizza zdravá?

Odpověď zní jasně. Může. Výběrem vegetariánských příloh, jako jsou papriky, houby (ty jedlé je možné snadno poznat podle aplikace na rozpoznání hub), špenát a brokolice, je možné zvýšit denní příjem vlákniny a antioxidantů. Vysoká konzumace zeleniny spolu s ovocem údajně snižuje úmrtnost. V posledních letech je trendy i domácí pizza. Recept je velice snadný.

Existuje několik tipů, díky kterým může být pizza zdravější, ale přesto velmi chutná. Nahrazením běžného těsta na pizzu celozrnným těstem zvýší člověk příjem vlákniny, která může snižovat hladinu cholesterolu, podporovat pravidelnou stolici a podílet se na regulaci hmotnosti.

Pizza obsahuje i řadu bílkovin. Především díky obsahu sýra a kuřecího, nebo rybího masa. Bílkoviny jsou prospěšné pro udržení svalové hmoty a optimální růst.

Vzhledem k obsahu mléčných výrobků je pizza zdrojem vápníku, který je pro tělo kromě jiných funkcí nezbytný pro budování a udržování pevnosti kostí. Podle výše uvedeného příkladu USDA obsahuje jeden kousek pizzy 188 miligramů vápníku; dospělí ve věku 19-50 let potřebují přibližně 1 000 miligramů vápníku denně.

Bezlepkové a veganské pizzy, o kterých se ještě nedávno téměř nevědělo, se staly běžnou záležitostí díky restauracím a značkám, které se starají o různé diety. Díky novým variantám klasické pizzy si ji mohou dopřát i lidé s dietními požadavky.

Alergie

Tradiční pizza obsahuje lepek i mléčné výrobky. Ale jak bylo uvedeno výše, bezlepková pizza a veganská pizza (tedy bez mléka a mléčných výrobků) jsou stále populárnější. Aby se člověk vyhnul alergenům, je dobré se podívat předem do jídelního lístku, jaké možnosti jsou k dispozici. Alternativ existuje celá řada.

Nepříznivé účinky

Rovnováha je klíčem k udržení zdravého životního stylu. Je možné zařadit do jídelníčku pizzu, ale vždy je nutné dbát na to, aby se v něm nacházel také dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin a obilovin.

Kdy si dát pizzu

Ačkoli mnozí tvrdí, že pizza čerstvě vytažená z pece chutná nejlépe, jiní si raději pochutnají na zbytcích druhý den. Ať už se člověk rozhodne jakkoli, měl by se ujistit, že pizza zakoupená v obchodě je v době spotřeby (to platí pro chlazení i mrazení) a že při opětovném ohřívání je sýr horký (nad 165 °C), aby se zabránilo množení potenciálně škodlivých bakterií. Člověk by se měl vyvarovat opětovnému ohřívání.

Jak pizzu skladovat

Pizza zakoupená v obchodě by měla být uchovávána v chladu a zkonzumovaná do data spotřeby. Pizza objednaná z restaurace by měla být přikrytá víkem krabice až do doby kdy se začne jíst aby se udrželo teplo. Zbytky pizzy by se měli uchovávat ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Sníst by se však měla hned druhý den. Vzhledem k tomu, že pizza podléhá rychlé zkáze, je nejlepší ji po dvou dnech zlikvidovat.

Jak pizzu připravit

Domácí výroba zdravé pizzy může být velmi zábavnou činností. Je to také skvělý způsob, jak přidat výživové látky a experimentovat s různými přísadami. Lze použít různé druhy mouky, například celozrnnou, nebo přidat zeleninu podle vlastních preferencí.

Je možné použít jakýkoli druh sýra, který má člověk rád, a vyrobit si vlastní rajčatovou omáčku nebo experimentovat s jinými domácími omáčkami. Je to skvělá příležitost být v kuchyni kreativní!

K přípravě je nejlepší použít nepřilnavou děrovanou pánev na pizzu, aby vzduch lépe cirkuloval a kůrka se rovnoměrně zahřívala.

Také těsto na pizzu lze připravit zdravěji. Existuje celá řada alternativ.

Pizza s nízkým obsahem sacharidů

Většina komerčně připravovaných omáček na pizzu obsahuje cukr, stejně jako většina červených omáček na těstoviny. Omáčku na pizzu si ale člověk může připravit doma a kontrolovat použité suroviny. Další jednoduchou a levnou alternativou je koupit rajčatový protlak a přidat vlastní koření, jako je česnek, oregano a další italské bylinky a koření.

Plnotučný sýr mozzarella obsahuje asi 2,5 gramu sacharidů na šálek a částečně odtučněný o něco více. Většina ostatních jemných sýrů má podobný počet sacharidů. 100 g parmezánu má asi 3 gramy sacharidů.

Většina druhů masa obsahuje jen malé množství sacharidů. Mnoho oblíbených masových příloh na pizzu má také vysoký obsah nasycených tuků a kalorií. Vegetariánské ingredience, které se na pizzu obvykle používají, obsahují málo sacharidů, málo kalorií a hodně vlákniny, vitaminů a minerálních látek.

Příkladem mohou být žampiony, zelená paprika, případně jiná zelenina s nízkým obsahem sacharidů. Olivy poskytují 1 gram sacharidů na 4 velké olivy.

Alternativy bez kůrky

Ne každý má na pizze rád kůrku, přesto ale miluje chuť pizzy. Komu se nechce věnovat čas výrobě domácího těsta na pizzu, může vyzkoušet tyto nápady, jak získat kombinaci chutí, po které touží:

  • Stačí sníst náplň: Je to nejflexibilnější způsob, i když se může zdát trochu zvláštní. Když si přátelé nebo rodina objedná pizzu, je možné sníst pouze náplň a kůrku nechat. Jako příloha se hodí třeba salát.
  • Tortilly s nízkým obsahem sacharidů: Kdo má rád pizzu s tenkou kůrkou, může ji nahradit tortillou s nízkým obsahem sacharidů. Je možné na ni namazat trochu omáčky, přidat sýr a polevu a pak ohřát v troubě nebo mikrovlnné troubě. Jako alternativu může člověk zkusit „pizzu burrito“, kdy do tortilly zabalí pizza omáčku a další ingredience.
  • Žampiony: Z velkého žampionu se vyškrábou hnědé lupení a upeče se, nebo ogriluje, aby se z ní dostala část vlhkosti. Poté stačí naplnit houbu omáčkou na pizzu a zapéct.
  • Pizza omeleta: I obyčejná omeleta může chutnat jako skvělá pizza, když se do ní přidá rajčatová omáčka a italské koření podle vlastní chuti. Použít lze i oblíbenou zeleninu. Výsledek je skvělý.

Pizza je nejen chutná, ale může být i zdravým jídlem, pokud se nad její přípravou přemýšlí.

Ačkoli mnohé mražené pizzy a pizzy z rychlého občerstvení mají vysoký obsah kalorií, tuku, sodíku a dalších nezdravých složek, pizzu lze připravit zdravěji.

Milovníci pizzy, kteří dbají na své zdraví, se mohou zamyslet například nad velikostí porcí, omezeným množstvím ingrediencí, přidávání zdravých zálivek a domácí přípravou.

Je dobré mít na paměti, že dodržování zdravé stravy je pro celkové zdraví nejlepší, ale je v pořádku si své oblíbené jídlo občas dopřát i když není tou nejvýživnější volbou.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang