Personální zemětřesení ve Vogue

Letošní rok zažila ruská a francouzská verze módního časopisu Vogue obrovské změny. Šéfredaktorská křesla náhle opustily Aliona Doletskaya a Carine Roitfeld. Obě dámy jsou považovány za nejlepší profesionálky ve svém oboru, i přesto, že se jim nedostávalo enormní publicity jako jejich kolegyni Anně Wintour.

Doletskaya vedla ruský Vogue od roku 1998 a dlouho se právě o ní hovořilo jako o nástupkyni Anny Wintour. Když letos v červenci Doletskaya na svou pozici v ruském Vogue rezignovala, přišla na její rozlučku s redakcí například  Natalia Vodianova i Naomi Campbell.

Šeptalo se totiž, že Doletskaya odchází z Moskvy do New Yorku, aby „železnou Annu“ vystřídala na trůnu. Jenže zatím se nic takového nestalo, Doletskaya zavřela dveře své ruské kanceláře před půl rokem, a Anna W. je stále Anna W., zatímco Aliona se ještě pořád houpe na volné noze.

Stejný scénář se nyní opakoval i v případě Carine Roitfeld, šéfredaktorky francouzské Vogue. Roitfeld, která se těšila ve vydavatelském domě Condé-Nast mimořádné oblibě, v rámci časopisu vládla absolutně volnou rukou. Sama působila jako stylistka na řadě foceních a koncepci časopisu si mohla upravit zcela podle sebe.

Na konci prosince najednou z ničeho nic podala výpověď, se slovy, že „deset let ve vedení Vogue jí stačilo, a nyní se chce věnovat především své rodině”. Dětmi Carine jsou modelka Julia Restoin Roitfeld a výtvarný umělec Vladimir Restoin Roitfeld.

Nyní se v módních kuloárech zuřivě přetřásá, kdo Roitfeld nahradí, a bude-li nová šéfredaktorka stejně schopná jako ta předchozí. V případě ruského Vogue se to totiž zcela nepovedlo. Nástupkyně po Doletskoy Viktoria Davidova totiž směřuje časopis jiným směrem.

Naposledy například umístila na obálku prosincového čísla bývalou gymnastku Alinu Kabaevu. Kabaeva nejen šéfuje kontroverzní ruské politické straně, ale zároveň se o ní spekuluje, že je novou tajnou manželkou premiéra Vladimira Putina. Navíc, na obálce měla na sobě ony zlaté šaty Balmain, které už ukázaly snad všechny modelky a celebrity.

Na pozici šéfredaktorky francouzské Vogue si prý brousí zuby Emmanuelle Alt, jeho současná módní ředitelka, zájem by prý měla i výše zmíněná Aliona Doletskaya, top stylistka Anastasia Barbieri, excentrická fashionistka Catherine Baba nebo celebrita Daphne Guiness.