Paris volá Prahu

Do Česka dorazila doba ledová a zdá se, že jarního slunce a tepla se nedočkáme. Spousta lidí je proto zřejmě vyrazí hledat do lépe položených evropských metropolí. Své kouzlo má v tomto období i Paříž, která má k nabídnutí mnohem více než jen Eiffelovku.

Kdo se v příštích měsících vydá do Paříže, pak by si kromě vysedávání na terasách kaváren v Rue Montorgueil, cupcakeů z Berka nebo nákupů kosmetiky Bioderma za hubičku určitě neměl nechat ujít dvě módní výstavy, které zde právě probíhají.

Mannequin – Le corps de la mode (Modelka – tělo módy)

Do 19. května lze v Les Docks / Cité de la mode et du design navštívit výstavu, která mapuje proměny modelek a jejich tělěsné konstituce za posledních sto let.

Modelka je zde představena jako klíčový prvek v šíření módy. Na počátku 20. století ‚ožila‘ krejčovská panna – aby modely lépe vynikly a tím pádem se i lépe prodávaly, začaly se klientkám předvádět na živých ženách, kterým však zůstal status předmětu.

Modelky přesto dodnes definují ideál ženské krásy a mládí. Jejich dokonalé ‚modelové tělo‘, uměle vyrobené pomocí mechanických póz, fantaskního make-upu nebo dnes doslova zneužívané retuše, tak odpovídá fyzickým a estetickým normám, které, aby prodaly sen, nechávají jen malý prostor realitě.

Od anonymní modelky ke cover girl, od věšáku k sex symbolu, od top modelky k holce od vedle, na 120 fotografií se zamýšlí nad stereotypy obchodní, estetické a lidské hodnoty modelek.

Místo výstavy je tak trochu na ‚vídrholci‘ nad Seinou, takže se není nutné obávat návalu návštěvníků a lze na ni s klidem vyrazit kdykoli od úterka do neděle od 10 do 18 hodin.

Paris Haute Couture

Pařížská radnice permanentně pořádá výstavy, které se tematicky vážou k této mýtické metropoli. Tentokrát padla volba na Haute Couture, mistrovské módní odvětví, kterému byla Paříž kolébkou.

Více než stovka unikátních módních kreací mapuje stopadesátiletou historii vysoké krejčoviny a vy tak máte jedinečnou příležitost pokochat se povětšinou dosud nikdy neodhalenými fascinujícími kousky.

Vystavené oděvy jsou doplněny fotografiemi, kresbami a časopisy, které dokumentují neuvěřítelný talent a špičkové ‚know-how‘ tvůrců. V Hôtel de Ville tak doslova nakouknete pod pokličku ateliérů slavných po celém světě a stanete se svědky zrození těchto děl, od návrhu až po dokončení.

Řeč není pouze o módních domech jako Chanel, Dior, Balmain nebo Lanvin. V roce 1925 čítal Odborový svaz vysoké krejčoviny na 75 stálých členů, o 50 let později to bylo už jen 25 a dnes je jich pouhých 12!

Díky této výstavě tak návštěvníci zjistí, kdo to byl Charles Frederick Worth, Jacques Doucet, Paul Poiret nebo Madeleine Vionnet a mnoho dalších.

Výhoda výstav na pařížské radnici je, že jsou zdarma. Nevýhoda výstav na pařížské radnici je, že jsou zdarma. Prakticky vždy jsou totiž obětí vlastního úspěchu. Ačkoli je otevřeno od pondělka do soboty od 10 do 19 hodin, je dobré si přivstat a vyrazit hned ráno, nejlépe ve všední den. Jinak hrozí až dvouhodinové fronty.