Parfémy pro krále

Parfémem značky Grossmith se voněla britská královna Viktorie, na svém toaletním stolku ho má i Kate Middleton. A Praha byla svědkem vzkříšení této parfemářské legendy.

Simon Brooke je opravdový anglický gentleman se vším všudy. V perfektně střiženém obleku, s dokonale uhlazenými gesty prezentuje lahvičky, které před více než sto lety zdobily budoáry evropské šlechty. I když barvy vybledly, všechny mají jasně čitelné logo – Grossmith.

„Sháněl jsem je na Ebayi, byl jsem tím posedlý. Měl jsem pocit, že tím skládám dohromady zapomenutou rodinnou historii,” říká Brooke.

Ačkoliv jeho jméno ho neprozrazuje, je pra-prapravnukem slavného evropského parfemáře, Johna Grossmithe.Ten od roku 1835 zásoboval většinu aristokracie svými opulentními vůněmi, které byly vrcholem luxusu a přepychu. Evokovaly orientální kadidla a jejich okázalé flakóny z křišťálu Baccarat byly klenotem samy o sobě.

Není divu, že v těžkých dobách po druhé světové válce nebylo na podobný přepych pomyšlení, a značka Grossmith jednoduše zanikla. O 60 let později našel Simon Brooke u svého bratrance podivuhodnou knihu receptů: obsahovala originální cenné receptury na parfémy, kterými se naposledy voněla šlechta v roce 1925.

Simon, který do té doby pracoval jako finanční poradce, byl svým nálezem naprosto omámen. “Moji nejbližší příbuzní mi o mém pra-pradědečkovi nikdy nevyprávěli. Ani já sám jsem dřív neměl pocit, že musím podnikat v kosmetickém průmyslu. Pracoval jsem ve finančnictví, měl jsem dvě děti a byl jsem úplně spokojený.

Ale pak jsem v domě svého bratrance objevil prastarou “kuchařku parfémů” a nemohl jsem přestat pátrat. Toužil jsem dát firmu mých předků zase dohromady, tak jsme prodali náš letní domek a investovali všechny společné úspory”.

V roce 2009 tedy Simon a jeho žena Amanda obnovili značku Grossmith a uvedli 3 klasické vůně: Hasu-no-Hana, Phul-Nana a Shem-el-Nessim. Parfém vydrží celý den, je velmi intenzivní a opulentně orientální.

Příznivci výrazných, dramatických vůní budou plesat radostí, ale pokud je jejich osobní vůní Dolce Gabbana Light Blue nebo DKNY Be Delicious, Grossmith nikdy nebude jejich srdcovkou.

Poslední novinkou je ale parfém Betrothal: v překladu zasnoubení, protože byl vytvořen v roce 1893 na oslavu zásnub královny Marie a krále Jindřicha V. Simon Brooke tuto vůni obnovil k příležitosti zasnoubení prince Williama s Kate Middleton.

„Vytvořili jsme urozenou vůni s moderním švihem. Dokonale se hodí pro princeznu, která je na cestě stát se královnou. Ačkoliv princ William a Kate odmítli spousta darů od nejrůznějších firem, náš parfém si Kate ponechala. Myslím, že by pra-pradědeček měl radost, protože chodby v Buckinghamském paláci zase voní po Grossmith,” uzavírá Simon Brooke.

V Praze jsou parfémy Grossmith společně s dalšími exkluzivními značkami k dostání v kosmetických delikatesách Madeleine.