Parfém – nejlepší dárek pro ženu i pro muže

Parfém, ať už parfém sám či parfémovaná nebo toaletní voda, je dárek, kterým lze udělat radost jak ženě, tak muži. Jestli si nejste jistí tím, jaký parfém bude pro vašeho partnera, manžela, milence, milého či vaši partnerku, manželku, milenku nebo milou, zkrátka pro toho, koho chcete obdarovat, ten nejvhodnější, můžete se inspirovat v tomto online katalogu parfémů. A pokud tápete, jaký je rozdíl mezi parfémem, parfémovanou, toaletní a kolínskou vodou, tak i o tom jsem psala v minulém článku věnovaném parfémům, budu moc ráda, když se na něj podíváte a snad vám i ten pomůže při výběru.

Krátce tedy připomenu, že hlavním rozdílem je poměr vonných složek, které parfém, parfémová či toaletní voda obsahují. Nejméně vonných složek má kolínská voda, jejíž vůně tedy brzy vyprchá, největší podíl vonných látek má právě parfém. I kvůli tomu, že je parfém velmi aromatický a pronikavý, měl by se aplikovat jen v malém množství na zápěstí, za ušní boltec, na krk. Nedoporučuje se vnášet ho do vlasů, tam je totiž místo, kde se na lidském těle drží vůně nejdéle a těžká vůně může někomu hodně vadit, ne každý totiž zbožňuje například ostré květinové vůně či pronikavá ovocná aromata apod. Pravidlem také zůstává, že přes den by se měly používat toaletní voda či parfémovaná voda, těžký parfém s vysokým podílem vonných složek je určen pro večírky nebo například slavnostní a výjimečné chvíle.

Kdy je vhodné darovat parfém

Parfémem (kam patří parfémovaná, toaletní i kolínská voda) nikoho neurazíte, a proto je parfém skvělým tipem na dárek, když má dotyčný či dotyčná narozeniny, jmeniny, promoce, úspěšně zvládl(a) maturitu, vhodný dárek i k výročí svatby, k Vánocům či jako dárek pro milovaného ke svátku svatého Valentýna.

Z čeho se skládá parfém

Parfém se skládá ze tří složek, akordů, které se uvolňují postupně. Tyto tři složky nazýváme hlava, srdce a základ a společně tvoří jeden harmonický celek, jakousi symfonii vůní. Hlava (vysoké tóny) u parfému je to, co vás zaujme hned, jak si k vůni čichnete. Jsou to intenzivní a pronikavé složky, které vám řeknou, zda se vám parfém líbí či ne, a které také brzy vyprchají. Další na řadě je srdce (střední tóny), které jsou cítit hned poté, co odezní vysoké tóny. Střední tóny jsou cítit obvykle 2 až 3 hodiny. Nakonec zůstane základ parfému, který vyprchá nejdříve po 4 hodinách.

Parfémy jedné vůně a parfémy o více vůních

Nejčastěji se vyrábí parfémy vícesložkové (obsahující více vůní). Parfémy sice mohou být jednosložkové, ale vznikají jen výjimečně. Za prvé je to proto, že aby vůně vynikla, potřebuje mít další voňavé podtóny, které celou vůni podtrhnou, dokreslí ji, umožní té dominantní vůni vyniknout. Za druhé většina lidí upřednostňuje široké spektrum vůní, jedna vůně je pro ně málo.

Podle čeho parfém vybrat

Na trhu existuje pestrá škála parfémů, parfémovaných či toaletních vod.

Značka

Nejjednodušší, jak vybrat ten správný parfém, je vědět, zda dává žena přednost nějaké značce (Kenzo, Dior, Hugo Boss, Chanel, Adidas aj.), pak je volba jasná.

Celebrita

Pokud se ženě líbí nějaká známá osobnost a ráda se jí nechává inspirovat, pak váš výběr také nebude složitý, prostě sáhněte po parfémech např. od Celine Dion, Jay Z, Beyonce, Jennifer Lopez, Enrique Iglesias, Britney Spears aj.

Vůně

Za nejsložitější považuji vybrat parfém podle vůně, kterou žena vyhledává (cedr, švestka, citrusy a další). Někdy je troufalé trefit se. Navíc člověk má někdy pocit, že když se mu líbí nějaká vůně, bude se zákonitě líbit i tomu, komu parfém kupujeme. Ale to je velký omyl. Při výběru parfémů se zejména neorientujte podle toho, co se líbí vám. Ona totiž žádná vůně nevoní lidem stejně a pravdou je, že ani na lidech stejný parfém nevoní stejně. Příčinou je pokožka každého člověka, stejně jako životní styl, strava, pravidelný pohyb apod. (jeden se více potí, jiný jí víc zeleniny, další sportuje každý den apod. – to vše má velký vliv na to, jak bude na nás parfém ve výsledku vonět).

Luxusní balení a vzhled parfému

A jestli jste s vůněmi na štíru, jednoduše řečeno ani za mák netušíte, jakou vůni dotyčná zbožňuje, nevadí. Každou ženu zaručeně potěší dárková balení parfému. Takové netradiční a velmi elegantní vizáže parfémů a parfémovaných vod ženě na tváři vykouzlí úsměv. Pořád je to totiž o tom, že dárek dostala od svého partnera, manžela, otce, bratra či kamaráda, který si na ni třeba zrovna na svátek všech zamilovaných, milujících i milovaných vzpomněl. A pokud chcete opravdu něco výjimečného, připravila jsem pro vás i takový malý soupis těch nejluxusnějších parfémů (a samozřejmě také nejdražších), které se v současné době dají běžně koupit. Upozorňuji ale, že ceny v žádném případě nejsou takříkajíc lidové 😉 Ale znáte to, kdo chce kvalitu…