Parfém – nejlepší dárek pro ženu i pro muže

Parfém jako dárek zaručeně potěší každou ženu i většinu mužů. Jak vybrat vhodný parfém a potěšit tak své blízké?

Nejprve několik vět o rozdílech mezi parfémem, parfémovanou voudou a kolínskou vodou. Hlavním rozdílem je poměr vonných složek, které parfém, parfémová či toaletní voda obsahují.

Nejméně vonných složek má kolínská voda, jejíž vůně tedy brzy vyprchá, největší podíl vonných látek má právě parfém. I kvůli tomu, že je parfém velmi aromatický a pronikavý, měl by se aplikovat jen v malém množství na zápěstí, za ušní boltec, na krk.

Nedoporučuje se vnášet ho do vlasů, tam je totiž místo, kde se na lidském těle drží vůně nejdéle a těžká vůně může někomu hodně vadit. Ne každý totiž zbožňuje například ostré květinové vůně či pronikavá ovocná aromata apod. 

Pravidlem také zůstává, že přes den by se měly používat toaletní voda či parfémovaná voda. Těžký parfém s vysokým podílem vonných složek je určen pro večírky nebo například slavnostní a výjimečné chvíle.

Kdy je vhodné darovat parfém

Parfém, ať už parfém sám či parfémovaná nebo toaletní voda, je ideální dárek pro manžela i třeba pro kamarádku.

Parfémem nelze urazit. Proto je parfém skvělým tipem na dárek, když má dotyčný či dotyčná narozeniny, jmeniny, promoce, úspěšně zvládl(a) maturitu, vhodný dárek i k výročí svatby, k Vánocům či jako dárek pro milovaného ke svátku svatého Valentýna.

Z čeho se skládá parfém

Parfém se skládá ze tří složek neboli akordů, které se uvolňují postupně. Tyto tři složky se nazývají hlava, srdce a základ a společně tvoří jeden harmonický celek, jakousi symfonii vůní.

Hlava (vysoké tóny) u parfému je to, co člověka zaujme hned, jak si k vůni čichne. Jsou to intenzivní a pronikavé složky, které hned řeknou, zda se parfém líbí či ne. Tyto složky také brzy vyprchají.

Další na řadě je srdce (střední tóny), které jsou cítit hned poté, co odezní vysoké tóny. Střední tóny jsou cítit obvykle 2 až 3 hodiny.

Nakonec zůstane základ parfému, který vyprchá nejdříve po 4 hodinách.

Parfémy jedné vůně a parfémy o více vůních

Nejčastěji se vyrábí parfémy vícesložkové. To znamená, že obsahují více vůní. Parfémy sice mohou být i jednosložkové, ty však vznikají jen výjimečně. Za prvé je to proto, že aby vůně vynikla, potřebuje mít další voňavé podtóny, které celou vůni podtrhnou, dokreslí ji, umožní té dominantní vůni vyniknout. Za druhé většina lidí upřednostňuje široké spektrum vůní, jedna vůně je pro ně málo.

Podle čeho parfém vybrat

Na trhu existuje pestrá škála parfémů, parfémovaných či toaletních vod.

Značka

Nejjednodušší, jak vybrat ten správný parfém, je vědět, zda dává žena přednost nějaké značce (Kenzo, Dior, Hugo Boss, Chanel, Adidas aj.). Pak je volba jasná.

Celebrita

Pokud se ženě líbí nějaká známá osobnost a ráda se jí nechává inspirovat, pak výběr parfému také nebude složitý. Prostě se sáhne po parfémech např. od Celine Dion, Jay Z, Beyonce, Jennifer Lopez, Enrique Iglesias, Britney Spears aj.

Vůně

Nejsložitější je vybrat parfém podle vůně, kterou žena vyhledává (cedr, švestka, citrusy a další). Někdy je troufalé trefit se. Navíc člověk má někdy pocit, že když se mu líbí nějaká vůně, bude se zákonitě líbit i tomu, komu parfém kupuje. To je však velký omyl.

Žádná vůně nevoní lidem stejně a pravdou je, že ani na lidech stejný parfém nevoní stejně. Příčinou je pokožka každého člověka, stejně jako životní styl, strava, pravidelný pohyb apod. Jeden se více potí, jiný jí víc zeleniny, další sportuje každý den apod. To vše má velký vliv na to, jak bude parfém ve výsledku vonět.

Luxusní balení a vzhled parfému

Každou ženu zaručeně potěší dárkové balení parfému. Takové netradiční a velmi elegantní vizáže parfémů a parfémovaných vod ženě na tváři vykouzlí úsměv. Pořád je to totiž o tom, že dárek dostala od svého partnera, manžela, otce, bratra či kamaráda, který si na ni třeba zrovna na svátek všech zamilovaných, milujících i milovaných vzpomněl.