Ovocná piva mají vražedné složení – sladidla a červení broučci

Stal se z nich hit letošního léta. Ovocná piva zaplnila supermarkety, hospody, letní zahrádky. Mládež v módním oblečení je pojala jako doplněk ke svému outfitu. Marketing těchto ovocných piv byl úspěšný. Bohužel už se nikde moc nemluvilo o tom, že jsou plná škodlivých éček.

Éčka jsou COOL

Mládež chce být „cool“ a na to marketingová oddělení propagující ovocná piva vsadila. Staropramen Cool Grep nicméně obsahuje více než deset éček, z nichž pět je opravdu škodlivých. Podívejme se na ně podrobněji.

  • E 952 Cyklamáty– Jsou až čtyřicetkrát sladší než cukr. Vyrábí se z cyklohexylaminu, který se jinak používá na hubení hmyzu nebo proti korozi. Ve Spojených státech je toto sladidlo zakázáno.
  • E954 Sacharin – Existuje podezření, že dlouhodobá konzumace sacharinu může vést ke vzniku rakoviny močového měchýře. Je až 500 x sladší než cukr a vyrábí se z toluenu.
  • E951 Aspartam – Způsobuje bolesti hlavy, kožní vyrážky, poruchy chování u dětí. Obsahuje aminokyseliny fenylalanin, kterým se musí vyhnout lidé s poruchou metabolismu fenylketonurií.
  • E950 Acesulfam K – Zvýrazňuje sladivost ostatních sladidel.
  • E120 Košenila– Jde o barvivo, které dává potravinám červenou barvu. No, jsou to rozemletí broučci Dactylopius Coccus. Ačkoli se o tomto barvivu říká, že je přírodní, může způsobit kožní nádor, astma, kopřivku, sennou rýmu, u dětí hyperaktivitu…

Takže na zdraví. A jak řekl jeden moudrý člověk: Když chci pivo, dám si pivo. Když chci limonádu, dám si limonádu.

Zdroj obrázku: Staropramen

Štítky: ovocná piva složení, sladidla v nápojích, staropramen cool grep složení