Oscar 2013: Ty nejlepší i nejhorší šaty

Předávání zlaté sošky má nejen své vítěze a poražené, co se týče umělecké tvorby, ale i rób, které si hvězdy vezmou při této příležitosti na sebe. Kdo nadchl a kdo vyděsil?

Titulní fotka zobrazuje Salmu Hayek v šatech od Alexandera McQueena. Podle mnohých je to nejzdařilejší model celého večera. Splňuje všechny kritéria: je důstojný, originální, glamour a nevtíravý.

Jennifer Lawrence sice získala sošku za nejlepší herečku a má na sobě Dior Haute Couture. Ale její šaty nás dost děsí svou rozpínavostí. Připomínají obří chobotnici.

Jessica Chastain coby sněhurkovsky bílá zrzka splývá se svými tělovými šaty od Giorgia Armaniho. Mnohým se ale líbí nekomplikovaný účes, výrazná červená rtěnka a diamantové náušnice od Harryho Winstona.

Oděv Naomi Watts připomíná brnění s rafinovaným vrškem. Tahle róba od Armaniho vyžaduje střídmost účesu, doplňků i make-upu, což se této australské herečce povedlo na jedničku.

Všichni s napětím očekávali volbu Anne Hathaway. Měla tolik možností a vybrala si takovou…nudu! S krátkým, uhlazeným účesem a ultra štíhlou postavou si mohla dovolit jakoukoliv extravaganci. Místo toho zvolila tubus od Prady, který navíc působí zmačkaně. Jednoduše zklamání večera.

Naopak potěšila Jennifer Aniston, která se na červeném koberci obvykle drží osvědčené klasiky. Tentokrát však překročila svůj stín v ostře červené róbě od Valentina. Šaty jsou natolik dramatické samy o sobě, že si herečka nelámala hlavu s žádným výčesem a spokojila se se svým každodenním účesem.

Fakt, že Kelly Osbourne zhubla a vypadá lépe než kdy předtím, ještě umocnily pohádkové šaty od Tonyho Warda. Plus dostávají i fialové vlasy, které v tomto stylingu fungují jako zajímavý prvek.

Těžko říct, jak to ta Kristen Stewart dělá, ale ať už má na sobě cokoliv, vypadá umolousaně. Oscarová noc nebyla výjimkou. Šaty Reem Acra jí nesedí v horních partiích, v dolních zase evokují zvláštní rybí ocas. Tak zase nic, Kristen.

Ať už jsou zvěsti o rozvodu s Michaelem Douglasem pravdivé nebo ne, je to úplně jedno. Catherine Zeta-Jones září stejně jako róba od Zuhaira Murada. Britská média jí strhala za příliš mnoho použitého make-upu, ale podle ostatních je to prostě MILF, jak má být.

Masivní róby se jen málokdy dají unést s grácií. Ostře růžové vele-šaty od Marchesy s živůtkem ve tvaru mašle proměňují čínskou herečku Fai Bing Bing v panenku ze střelnice na Matějské pouti.

Okouzlující byla švédská herečka Alicia Vikander, kterou čtenáři mohou znát z filmů Královská aféra nebo Anna Karenina. Ve svých světle modrých krajkových šatech a dozadu svázaných vlasech připomíná Blair Waldorf ve svatební róbě. Tyto dámské šaty se opravdu povedly.