Online Stylista: Pěkně drahý podvod

Když jsem na Facebooku viděla reklamu Můj ideální makeup, zvědavě jsem na ni klikla, co že to bude zas za zázrak. A nespletla jsem se. Reklama je přesměrovaná na web qa.iumque.com a nabízí služby stylisty online. Pokud stylista ovládá svoje řemeslo stejně dobře, jako píše, pak musí být vrcholem jeho tvorby pytel od brambor převázaný šňůrou na prádlo. Nejenže nezvládá interpunkci (tečka po dvojtečce je opravdu originální), navíc se tu píše třeba „Dozvězte se“, „Jaký účes hodí Vašímu obličeji“ nebo „Kterou vybrat barvů vlasů“. Čeká vás test se dvaatřiceti otázkami. Kromě toho, která sukně se vám líbí, se „stylista“ ptá i na výšku, váhu, věk, velikost oblečení, bot a podprsenky a názory na módu. Je tady i pokus zjistit, jestli máte pleť mastnou nebo suchou. Poměrně úsměvný pokus.

A po tom všem se na monitoru objeví obrázek, který vás vyzve, abyste zaplatili 0,99 korun za heslo k přístupu k propozici vaší metamorfózy. Neplácám blbosti, pouze cituji. 

Bezva, jedna koruna za propozici metamorfózy, to není moc, žejo. Jenže to má háček. Je to ten miniaturní text hned na první stránce, který je téměř nečitelný. Tam se totiž uvádí, že zaplatíte 99 korun. A rovnou dvakrát. 

Předpokládám, že po zadání všech těch odpovědí v textu nějaký robot vygeneruje dva obrázky, které budou více či méně odpovídat vloženým údajům. A to vše za 198 korun. Odeslanou textovku totiž  přes PayPal, jak je uvedeno v ceníku služeb u částky 0,99 CZK, nezaplatíte ani náhodou. 

A ještě něco (cituji): „Výsledky testu nemusí odpovídat skutečnosti a nemohou být považovány za věrohodný zdroj informací.“ Tak to je hodně fikaný! 

Takže sečteno a podtrženo: Za zaplacených 198 korun vám klidně může „stylista“ poslat fotku nějaké neznámé modelky s tím, že toto je styl navržený pro vás. A shrábne peníze. Kolik lidí se nechá nachytat na to, že cena sms je 0,99 koruny? Hodně. Tenhle nehorázný podvůdek se u nás neobjevuje poprvé, takže se zřejmě pěkně vyplácí.  Začalo to testy IQ, za jejichž vyhodnocení se platilo podobným způsobem. A další, úplně stejný chyták, se zase objevuje jako reklama na stránky, kde se dá zjistit, jak budeme vypadat za 20 let.

I tady se platí 198 korun za odeslání sms. 

A největší průšvih na tom všem? Poskytovatel služby na stránce uvádí skutečnou cenu. I když ji tak šikovně ukrývá, je tam. A než si spustíte test, musíte odkliknout, že souhlasíte s podmínkami služby, mezi nimiž je právě i ta nesmyslná cena. Takže pokud sms odešlete, můžete vzteky třeba rotovat na hlavě a mrskat při tom nohama, ale to je tak všechno, co s tímhle podvůdkem naděláte. Poskytovatel je z obliga, když jste odsouhlasili podmínky. Pěkný svinstvo, co?