Od housenek po duhu

Je originální, pokaždé jiná, je to ruční práce vytvářená šikovnýma rukama, je nositelná kamkoliv a kdykoliv, prostě skvělá. Co je to? Správně. Je to popis batiky z českých tvořilkovských dílen.

http://www.fler.cz/zbozi/oblecena-neoblecena-1646743

Tohle je typická ukázka batiky, která se dá koupit v různých eko-friendly eshopech a v takových těch malých krámcích, odkud se line podivná ťukavá hudba, vzduch v okruhu kilometru je zamořený tak šíleným  mixem vůní z vonných tyčinek, že to se slabšími jedinci může seknout, a uvnitř mají různé hábitoidní hadry vesměs v temných barvách. Pokud se mezi nimi najde nějaký odvaz, je to právě batika. 

Díla většiny tvořilek působí, jako by autorky přišly s tvorbou batiky do styku jen jednou v životě. Ve čtvrté třídě, kdy při výtvarce ogumičkovaly jedno tričko a paní učitelka ho pak šoupla do barvy.  A tvořilky z jedné pětačtyřicetiminutovky dokážou žít následujících čtyřicet let. 

http://www.fler.cz/zbozi/batikovana-tunika-2749122

Podobné komplety vídám často na dámách při těle. Žijí v naivní představě, že tenhle hacafrak šikovně ukryje kila navíc. Jo a taky je to z lehké mačkaniny, takže v tom není vedro a ještě se to nemusí žehlit. Pomačkaná korpulentnější dáma vypadá v tomhletom obvykle ještě o deset kilo širší.  Kdyby si oblékla šaty, které mají opravdový střih a nejsou to jen pruhy látky opatřené tu a tam gumičkami,  bylo by to rozhodně lepší. 

http://www.fler.cz/zbozi/slunecny-den-2369697

Podle popisu prodejkyně tunika s mnoha vychytávkami, například kapsami a knoflíky. Jmenuje se slunečný den. Mně kombinace barev a vzor spíš připomíná hroudu na strništi.

http://www.fler.cz/zbozi/tunika-2715622

Když to nemá barvu tlející hromady listí, je to trendy černo-šedo-cosi. Aplikace lístků (to bude asi ten divný našitý trojúhelník pod výstřihem) to má zřejmě povýšit z hadru na umění. 

http://www.fler.cz/zbozi/rozepinaci-batikovane-saty-2700319

Vidím velké, tlusté chlupaté lidožroutské housenky a začínám se bát.

http://www.fler.cz/zbozi/tunika-s-jesterkami-2779644

Proč??? Proč jsou ty jinak docela milé E.T. ještěrky na hnědo-modro-zeleno-hnuso-batice? Mohla to být docela hezká tunika, kdyby na ní autorka nezkoušela plácnout všechny barvy, které našla doma. V tomhle bude každá vypadat jako lehce alternativní lesana, která omylem zabloudila blíž k městu. 

A přitom i batika může vypadat zajímavě. Jen to chce umět víc, než nacpat do hrnce látku ovázanou šňůrou, gumičkou nebo pokapanou voskem. A i na Fleru se občas dá prohrabat k pěkným batikovaným kouskům. 

http://www.fler.cz/zbozi/indianske-modre-1554572

Ano, vytvořit podobný kousek dá víc práce. A taky přemýšlení. Jenže výsledek pak může být zajímavé triko namísto lesanovské uniformy. 

Poohlídla jsem se i po zahraničních webech. A tam se vážně dá najít batika (tie-dye), která je úžasná. Šmrncovní. Barevná. Žádné hnědo-hnědé fleky. Až na poslední duhovou tuniku jsou to všechno věci nepřeplácané, stačí jedna dvě barvy a vypadá to daleko líp, než použít jich pět. Tvůrci ví, že batika sama o sobě je tak výrazný prvek, že už ji dál není potřeba vylepšovat nesmyslnými aplikacemi, korálky a dalšími nadbytečnostmi. A výsledek je skvělý.  

http://www.neimanmarcus.com
http://www.fashionno5.com/2009/07/13/summer-fashion-trends-tie-dye-collection
http://www.beachcafe.com/womens/kaftans/nile-jersey-coverup

http://www.venus.com/viewproduct.aspx?BRANCH=24~98~&ProductDisplayID=14831

http://www.lafayette148ny.com/store/-strse-10740/Tie-dsh-Dye-City-Stretch-Crew/Detail?seg=cert&cerlocation=no_search_results_page
http://shop.nordstrom.com/s/w-swimwear-tie-dye-tunic-cover-up/3241278

http://www.fashionno5.com/2009/07/13/summer-fashion-trends-tie-dye-collection/

  

http://www.richardsartsandcrafts.com/TIEDYE.html