Obkladačky do kuchyně

Změna. Pojem, který někteří lidé mají rádi a jiní ne. To, kde bydlíme, ať už je to dům nebo byt, je součástí našeho bytí. O toto prostředí se snažíme neustále starat, zkrášlovat ho a rozvíjet podle našich představ tak, abychom se v něm cítili dobře.

Tato fakta nám jednoznačně říkají, že zařizování, nebo alespoň malému předělávání svého hnízda se vyhne málokdo. Vždyť čas od času malá změna neuškodí nikomu.

Kuchyň – střed domácnosti

K nejfrekventovanějším místnostem domácnosti jednoznačně patří kuchyň. Je to oblíbené místo, kde se většinou setkáváme s příslušníky rodiny, přáteli a známými při dobrém jídle, skleničce vína či šálku kávy.

Tato místnost doslova reprezentuje, proto se snažíme klást větší důraz na čistotu a především vzhled. K samotnému vzhledu kuchyně přispívá i výběr barvy a typu obkládaček. A právě to je to o čem se budeme v následujících řádcích bavit. Nesprávný výběr obkladaček totiž může celkově pokazit celý dojem.

Dlaždice – základ kuchyně

Dlaždice tvoří velmi důležitou součást kuchyně, kterými lze mnoho získat. Je tu něco pro každého. Výběr různých barev, velikostí a materiálu kuchyňských obkladů je téměř nekonečný. Vhodný výběr dlaždic z různého materiálu může znamenat úspěch i úplnou katastrofu.

Z mozaiky, cihly, skla či kamene, malých i velkých rozměrů lze vybrat obklady stěn do kuchyně. Matné nebo lesklé dlažby, leštěný přírodní kámen, porcelánové dlaždice či skleněné dlaždice – to vše dodá kuchyni nový vzhled.

Pro překrásnou mozaiku, lze uspořádat obkládačky v malých velikostech a různých barev, což umožní vytvářet nádherné vzory. Kuchyň a dlažba budou vypadat velmi atraktivn a zároveň budou splňovat svou funkčnost.

Obkladačky musí být kvalitní

Kvalitní obkladačky by měly být voděodolné. Jedinou chybou může být to, že musí být pravidelně čištěny, aby neztratily svůj oslňující lesk. Zároveň by obkládačky v kuchyni neměly být příliš pórovité, neboť je možné, že budou absorbovat skvrny příliš rychle, což způsobí vynaložení větší námahy při údržbě.

Maximum unikajícího tepla z pánví a hrnců či i únik vody při mytí nádobí způsobí, že obkladačky ponesou obrovské břemeno. Proto by měly být dostatečně silné a tvrdé. Pozor na skleněné dlaždice, mohou jednoduše prasknout. Záleží na každém, zda se do procesu obkládání pustí sám nebo si například prostřednictvím smlouvy o dílo objedná profesionála.

Pozor na maltu

Pokud obkladačky po několika letech dobrého sloužení popraskaly, je nutné vyměnit je za nové. Při konečném ukládání obkladu je třeba dát pozor na barvu malty, zvlášť pokud se nechávají malinké mezery mezi obkladačkami. Kontrastní barva malty se může snadno stát osudovou chybou. Na druhé straně, krémová malta vytvoří hladký efekt.

Při zařizování nových dlaždiček se hodí klást důraz i na barvu podlahy, stěn i pracovní desky, aby se nevytvořily výrazné barevné kontrasty, které by mohly narušit celkovou rovnováhu. Tmavá barva dlaždic vytváří dojem většího prostoru. Dlažba na podlaze by měla být buď v světlejším nebo tmavším odstínu, nebo kontrastní s barvou dlaždic na stěně.