„Nos“ Hermès vytvořil novou vůni

le28099orc3a9al-paris-smooth-sugars-c48distc3adcc3ad-peeling-720x400-3976211

Jardin secret. Soukromá zahrada, kde můžete nikým nepozorovaně bloumat, snít a být pošetilý. Šeptat do ševelících listů svá tajná přání. Nikdo se vám nevysměje, jen zdálky slyšíte zpěv ptáků…Taková je moje osobní fantazie o tajném místě, kam často utíkám.

Teď se ale nikde schovávat nemusím, jsem totiž v Paříži na uvedení nové vůně Hermès, kterou stvořil dvorní parfumér značky, Jean-Claude Ellena.

Už nějaký čas se ví, že Ellena odchází do důchodu a parfém Le Jardin de Monsieur Li je zřejmě jeho labutí písní. Ellena patří k současným nejznámějším  „nosům“. Kromě Hermès navrhoval parfémy pro Bulgari, Amouage, svojí značku Different Company a řadu dalších.

Setkáváme se v pagodě z roku 1926, která stojí na Rue De Courcelles v centru francouzské metropole. Ellena má na sobě zářivě žlutý pulovr, odstín, kteří Číňané považují za královský.

Je tu i pan Li, který ovšem není majitelem zahrady, ale výtvarným umělcem, který na obal parfému zvěčnil šedou abstraktní krajinu.

Za pomocí kaligrafie, hudebních nástrojů a veršů, které nám do ucha šeptají herci prostřednictvím dlouhých trubek, se snadno dostávám do lehce změněného stavu mysli. Nová vůně je rozprášena pomocí vějířů. Stačí zavřít oči a představovat si, jak kloužete po mokrých kamenech, pozorujete barevné kapry v nádržkách, nacházíte odpočinek ve stínu vysokých bambusů…

Losuji si koláček, který obsahuje papírek s názvem stolu, kde budu obědvat. Rukou osudu se ocitám vedle Jean-Clauda a jeho manželky. Novináři z celého světa se předhánějí, aby se ptali na co nejorginálnější otázky. Co říká parfémovým blogům? Čte recenze na svoje vůně na internetu? Bude se věnovat po skončení své kariéry psaním románů? Ellena se usmívá, z jeho odpovědí je patrný naprostý nadhled.

Blogy čte, ale jen občas. Recenze ho někdy baví, jindy naštvou. Psát určitě bude, ale kdo ví? Osobně si myslím, že bude pečovat o svou zahradu v Provence. A bude opravdovým flâneurem, ostatně koncept flânerie- věčné toulky je letošním ústředním tématem Hermès.

Osobně nejsem nositelkou citrusových vůní, ale nadchla mě iluze divoké zahrady, kterou chcete prozkoumat. Nořit se do její ranní svěžesti, čistoty a klidu. Parfumér věrně přenesl svůj osobní zážitek z Číny, kde navštívil tolik zahrad, aby pak vytvořil svou vlastní. Kombinace kumkvatu, jasmínu, slivoní, citrusů a pepřovníku sečuánského jsou velmi svěží, ale přesto sofistikovanou kombinací.

„Je pro mě složité cokoliv dokončit. Zapečetit to do flakónu. Znamená to, že se musím vzdát dalších možností,“ směje se.  Tahle věta se mi hodně vrývá do paměti. Vzdát se nekonečných variant jsem vždy vnímala jako prohru.

Le Jardin de Monsiuer Li je ale důkazem, že rozhodnout se pro jedinou variantu: stát se tulákem v exotické zahradě, je někdy ta nejlepší volba.

Le Jardin de Monsieur Li, EDT 100 ml, 2755 Kč, k dostání v butiku Hermès, Pařížská 12, Praha 1