Nejlepší velikonoční recepty: Nádivka, Jidáše, boží milosti

Jarní půst se blíží ke konci. Přicházejí Velikonoce – čas, kdy zase můžeme zasednout k bohatě prostřenému stolu a hodovat. Pokrmy zpestří první jarní bylinky, které nesmí chybět v tradiční nádivce. Ze sladkých jídel pak nezapomeňte na Jidáše nebo boží milosti.

Proč ty dobroty připravovat doma, když si je můžeme snadno koupit v supermarketu? Odpověď je jednoduchá – protože jsou lepší. Domácímu mazanci nesahá ten z velkovýroby ani po kůrku. Každá rodina pečlivě střeží recepty na některé z velikonočních pochoutek. Někdy se však stane, že se prostě nedochovají. Jindy se jako zázrakem opět objeví, jako ručně psaná kuchařka pratety Amálky. A tak se s vámi mohu podělit o starodávné recepty na Jidáše i boží milosti.

Tradiční velikonoční zvyklosti a jídlo

Nejdříve ale něco málo k Velikonocům, které jsou pro křesťany nejvýznamnějšími svátky v roce, ale těšíme se na ně i my ostatní, jako na svátky, kdy vítáme jaro.

  • Začínají již týden před velikonočním pondělím, tzv. modrým pondělím, které je symbolem klidu a tichosti.
  • Následuje šedivé úterý a škaredá středa, která svůj přívlastek získala proto, že tento den zradil Jidáš Ježíše Krista.
  • Zelený čtvrtek je pak tradičně spojen s konzumací zelených pokrmů. Jedly se dostupné zelené bylinky (zejména zelí nebo špenát) a pekly se jidáše – obřadní pečivo.
  • Na Velký pátek se mají údajně otvírat skály a vydávat své poklady. Je to den, kdy byl ukřižován Kristus.
  • Bílá sobota je dnem pohřbení Krista.
  • Na velikonoční neděli v domácnostech vrcholí přípravy na Boží hod velikonoční.
  • Ten jen nejvýznamnějším svátkem celých velikonoc. Na velikonoční pondělíse slaví nový život. Jedla se vajíčka, mazanec, nádivka, beránek. V kostele se tyto velikonoční pokrmy světily podobně jako kočičky, které si lidé dávali za kříže nebo obrázky svatých. Symbolem jara a svěžesti je pomlázka nebo alespoň vrbové proutky, kterými mládenci vyšlehali dívky, aby byly zdravé. Tento zvyk pochází již z doby pohanské, kdy se proutkům připisoval omlazující účinek.

Čtěte také: Recepty na zelený čtvrtek

Recept na Jidáše

Jidáše byly tradičním velikonočním a obřadním pečivem. Připravují se z kynutého těsta a potíraly se máslem.

Utřete 10 dkg másla, postupně přidejte 7 dkg cukru, špetku soli, 4 žloutky, dobře očištěnou citronovou kůru, 2 dkg vykynutých kvasnic (zalijte je troškou teplého mléka a nechte vzejít na teplém místě), nakonec přidejte půl kila mouky a 1/3 litru smetany. Až vše dobře zpracujete, nechtě těsto vykynout na teplém místě. Na pomoučeném vále pak vytvarujte jidáše – tradičně se splétaly do jakéhosi šneka nebo hada. Před pečením potřete bílky a můžete např. posypat mandlemi. Upečené jidáše se jídávaly s máslem a medem.

Recept na boží milosti

Také boží milosti jsou tradičním velikonočním pečivem (smažívaly se ale např. i na masopust). Jde o velmi chutné pečivo, které se smaží (podobě jako koblihy). Tento recept je již „modernější“, protože v něm figuruje prášek do pečiva. Aktuálně je ale možné zakoupit tyto prášky i bez fosfátů.

Prosejte 30 dkg hladké mouky, přidejte polovinu prášku do pečiva, 5 dkg cukru, 5 dkg másla, dva žloutky, hrst mletých mandlí, lžičku skořice, menší hrnek smetany. Vypracujte těsto, které vyválíte do tenka a vykrajujete různé tvary. Ty se smaží v pánvi na tuku (sádlo, máslo, olej) a sypou se cukrem.

Recept na velikonoční bochánek (mazanec)

U nás se mu říká bochánek, ale o pár vesnic dál houž znají jako mazanec. Kynuté těsto se vypracovává do kulatého tvaru, na jeho vrchu se mají správně udělat kříže.

Nejdřív si připravte kvásek z 2 dkg droždí, trošku cukru a vlažného mléka. Mouku (40 dkg) prosejte do mísy, přidejte vykynutý kvásek, 6 dkg cukru, dva až tři žloutky, špetku soli, 10 dkg rozpuštěného másla, hrst rozinek a mandlí. Těsto vypracujte a nechte vykynout. Vytvořte z něho na pomoučeném vále bochánky, potřete bílkem, posypte mandlemi a pečte na vymaštěném plechu.

Recept na velikonoční nádivku (řežábek)

Také nádivka má celou řadu názvů – někde se jí říká také řežábek. Základem jsou rohlíky, uzené maso, vejce, tradičně se přidávají zelené bylinky – kopřiva, petržel, libeček, šnytlík… Stejně dobře ji lze upéct i bez uzeného masa.

Rohlíky (cca 6 – 8)rozkrájejte na kostičky, přidejte uzené maso na kostky, vejce (na 1 rohlík by se mělo dávat 1 vejce), dva stroužky česneku, nasekané bylinky, pepř, mleté nové koření, majoránku, sůl, vykynutý kvásek, podle potřeby pak buď trochu mouky, nebo naopak vlažného mléka, aby bylo těsto akorát. Nádivku nechte vykynout, rozetřete ji ve vymaštěném a vysypaném pekáči a pečte do zlatova.

Foto: Wikimedia

Štítky: boží milosti, jidáše, mazance, nádivka, velikonoční recepty