Návrháři a Ezo: kdo je posedlý osobními talismany?

Když se Riccardo Tisci rozhodl představit svou první kolekci pro Burberry 17. září v 17 hodin, většina tomu nepřikládala žádný význam.

Pouze ti, kdo jeho tvorbu pečlivě sledovali ještě z dob Givenchy, kde působil dříve, tušili, že návrhář číslo 17 opravdu vyhledává. Svědčí o tom jeho trička s potiskem 17, protože právě tato číslovka označuje tarotovou kartu „Hvězda“, která slibuje úspěch a blahobyt.

Riccardo také sbírá křišťály, kterým připisuje léčivé schopnosti. Rád z nich věští a opět jejich motiv použil na tričko. Podle některých spolupracovníků také Tisci často „čistil negativní energii“ u sebe v kanceláři tak, že do rohů nasypal sůl.

Věřit v nadpřirozené jevy může být pro někoho pošetilé, ale je to velmi lidské. I v současné moderní společnosti se až 77% Britů přiznalo, že pověry hrají v jejich životě důležitou roli. Strach ze symbolů či jevů mají i plně racionální jedinci. Například 32. prezident Spojených států Franklin Roosvelt se bál čísla 13 a za každou cenu se mu vyhýbal.

Pak ale přicházejí opravdové zvláštnosti: autorka hororového románu Frankenstein Mary Shelly si sedala k psacímu stolu pouze s omotaným hadem okolo krku. Jinak nevěřila, že může něco smysluplného napsat. Salvador Dalí měl talisman proti zlým duchům: kořen, který pocházel z jeho rodného Španělska.

Módní návrháři se od výše uvedených moc neodlišují, mají leckdy pro okolí nepochopitelné nároky, fobie, posedlosti a vášně. Málokdo například ví, že Coco Chanel pojmenovala svou vůni No.5 proto, že věřila v magickou sílu čísla 5. Přehlídky se snažila pořádat v 5.05, v bytě v pařížské ulici Rue Cambon měla lustr s pěti rameny.

Velkým smyslem pro nadpřirozeno ale oplýval Christian Dior. Dnes by jeho chování bylo patrně klasifikováno jako obsedantně-kompulzivní porucha, ale v padesátých letech minulého století si místo psychologa vystačil s osobním věštcem.

Bez jeho svolení nechtěl návrhář udělat žádné rozhodnutí. Pouze jedinkrát Dior neposlechl svého jasnovidce a vypravil se na prázdniny do Itálie, kde dostal infarkt a zemřel.

Osobní věštec ale nebyl jediný exces, kterého se Dior během svého života dopouštěl. Vyžadoval, aby mu floristé stále doručovali čerstvé konvalinky, protože ty považoval za své štístko. Jejich květy si zašíval do rukávů a chtěl, aby se nositelky jeho kolekcí na květiny podobaly.

Také nedal dopustit na číslo 8. Svůj butik otevřel 8. října v 8. pařížském obvodu a první kolekci nepojmenoval New Look (tento termín pak vymyslela později šéfredaktorka amerického Harper’s Bazaaru Carmel Snow), ale právě „Osmička.

Pověry ovlivňují život i Victorie Beckham, která podle starého anglického zvyku vždy musí pozdravit vránu a nikdy by neprošla pod žebříkem.

Je také přesvědčená, že růženín a obsidian jsou jejími šťastnými kameny, které jí dávají energii. V jedné ze svých kolekcí Beckham zakomponovala takové kapsy kalhot, aby se tam právě vešly tyto talismany.

A také…

  • Yves Saint Laurent zas věřil na to, že první model, na který si sedne jeho buldok Moujik se stane nejúspěšnějším z celé kolekce.
  • Diane von Furstenberg má coby talisman minci v hodnotě 20 franků, kterou její otec nosil během druhé světové války v podrážce boty.
  • Ami Smilovic z Tibi dává před přehlídkou bohaté spropitné taxikářům, číšníkům a kadeřníkům. Věří, že bude mít za tyto skutky šťastnou karmu.
  • Alber Elbaz nikdy nepokládá svá zavazadla na zem. Během přípravy kolekce si od vás nikdy nevezme nůžky, musíte je položit nejdřív na stůl. Nejvíc se ale bojí rozbitých zrcadel. Jednou si v Paříži zavolal taxi, které mělo prasklé boční zrcátko. Zeptal se řidiče, proč si to nevymění, ale ten opáčil, je to stojí 170 Euro, které se mu za to nechce dávat. Elbaz mu podal 200 Euro, ale do vozu nenastoupil.

foto: archiv módních domů, Pinterest

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang