Nadměrná obuv

Není vzácné, pokud se mezi populací vyskytnou jedinci nadměrného vzrůstu. Je to standardní odchylka růstového hormonu. Tito lidé mají nejen problém z neustálých pohledů „normálních“ obyvatel, problém mají i s konfekcí.

Jejich parametrům se však výrobci přizpůsobují. Dá jen trochu námahy, než si tu svou velikost najdou. Horší je to z obuví. Ne všichni výrobci se zabývají touto nestandardní velikostí. Velkých lidí není až tak zanedbatelný počet, proto společnosti na výrobu obuvi rozšiřují svou výrobu i o nadměrnou obuv. Většinou se jedná o firmy na výrobu sportovní obuvi. Jak je známo, zejména basketbalisté totiž patří do kategorie lidí s nadrozměrnou délkou chodidla.

Nadměrné velikosti obuvi jsou běžně k dostání

Není stoprocentním pravidlem, že nadměrné velikosti obuvi nosí jen mimořádně vysoký jedinci. Velikost chodidla 46 a více mohou dosáhnout i muži běžného vzrůstu. Je pravda, že v nadměrné obuvi není takový výběr jako v klasických velikostech, lidé s nadměrnými chodidly si však mají z čeho vybrat.  

Už i na našem trhu existují firmy, které vyrábějí a dodávají odběratelům specializujícím na prodej takového druhu obuvi. Dámskou obuv ve velikostech 41 – 45 a mužskou obuv ve velikostech 46 – 51. Na přání zákazníka dokáží vyrobit tuto obuv až do velikosti 54. Dodávají ke svým výrobkům i doplňky jako ponožky, vložky, pro dámy punčošky a pod.

Firmy vyrábějící takovou obuv věnují mimořádnou pozornost na bezpečnost nošení této obuvi i jejímu ideálnímu tvarování z důvodu nadměrného zatížení zejména pokud se jedná obuv pracovní. Ne že by při klasické obuvi tyto atributy zanedbávali. Jelikož se však jedná o obuv vystavenou při nošení extrémním podmínkám, je nutné tuto skutečnost respektovat. 

Nesmíme opomenout, že nadměrná obuv neznamená jen obuv pro lidi s nadměrnou velikostí chodidel. Je to také obuv vyráběná i pro lidi s různými vývojovými resp. poúrazovými deformacemi chodidel, která jim napomáhá snadněji snášet svůj celoživotní osud.