Módní recyklace

Mám pocit, že žijeme v čím dál uvědomělejším světě. Než mě zastavíte a budete chtít za tuhle bezostyšnou naivitu zfackovat, zadržte prosím. Přece jste si nemohli nevšimnout, jak i ty největší řetězce obrací svou politiku. Dál sice chrlí miliony produktů, ale už se snaží upozorňovat na lepší podmínky pro své asijské zaměstnance, věnují výtěžky na pitnou vodu, rakovinu prsu, AIDS a teď nás i vyzývají k recyklaci.

Škarohlídům se sice nezavděčí, ale nás věčné idealisty a snílky nadchly. Plně podporujeme nejnovější počin H&M, který jako jediná společnost svého druhu dnes startuje s projektem, co sbírá ve svých obchodech staré oblečení. Akce probíhá ve všech obchodech v Čechách i na Slovensku.

Díky této světové iniciativě zákazníci H&M mohou chránit přírodní zdroje a přispět ke snížení dopadu na životní prostředí. Jakýkoli kus oblečení, jakékoli značky a v jakémkoli stavu bude přijat.

Zákazník dostane 6 měsíců platný voucher na slevu při dalším nákupu za každou tašku oblečení, na jehož velikosti nezáleží, kterou přinese. V Česku je to 30 Kč slevy na nákup nad 300 Kč.

Oblečení, které se takto vybere, je poté předáno partnerovi H&M, I:Collect, které poskytuje infrastrukturu, v níž je spotřební zboží znovu zpracováno a zpřístupněno pro nové využití. Zajímavá je i statistika: 1 kg sebraných oděvů ušetří 3,6 kg emisí oxidu uhličitého, 6000 l vody, 0,3 kg hnojiva

V rámci této kampaně jsme s editorkou Kitti navštívily recyklační večírek, kde si novináři a módní bloggeři mohli pod vedením Jakuba Polanky a šikovné krejčové upravit svoje staré oblečení.

Pro člověka, který trpí syndromem nešikovných rukou, pozvánka vypadala jako noční múra, ale nakonec to byla nejzábavnější prezentace, na které jsem kdy byla. Dokonce se mi podařilo odblokovat psychologické trauma z dětství. Ve školce jsme totiž museli vyrábět papírová kuřátka a lepit je na špejli. Zatímco ostatní děti si dávno už hrály v zahradě, já seděla s rukama promáčenýma od lepidla Herkules, než se mě zželelo tlusté kuchařce a můj příšerný papírový výtvor na tu špejli prostě nalepila. Já si mohla jít hrát, ale bohužel pocit looserství z mého DIY selhání zůstal až do dospělých let.

Teď se mi ho sice podařilo překonat, ale do žádných větších akcí se ještě pouštět nebudu. Leda, že bych spolu s šicím strojem vytáhla ze skříně i Jakuba Polanku, který by mě vedl.

foto: Dita Havránková pro H&M