Mint shop: ráj uvědomělých nákupů

V polovině září se na pražských Vinohradech otevřel stylový obchod. Jsou tu k dostání oblíbené severské značky Monki, Cheap Monday, Weekday, Cos, australská značka Mink Pink, pro pány hipsterský brand Globe, second-handové či vintage poklady. Některé sem přinesly známé postavy pražské fashion scény.

Často je v Mint Shopu občerstvení, kterým zákazníky hostí majitelka Magdalena Skonecká. Magda je strašně milá. A opravdová. Nabízí hostům bábovku a čaj.

V Praze mi chyběly módní značky, které jsem nosila. Tak jsem si řekla, že třeba nejsem sama,“ vypráví majitelka.

Proč se obchod jmenuje zrovna Mint? „To slovo má několik rovin. V angličtině „mint condition“ znamená perfektní stav. Evokuje tu barvu našeho designu a grafiky, vypadá dobře napsané“, říká Magdalena.

Cesta k vlastním obchodu u Magdaleny vedla logicky přes lásku k módě. „Dlouho jsem v ní pracovala, kupovala si spoustu oblečení. Byla jsem tím pověstná, kamarádi si ze mě dělali legraci. Pak jsem pracovala pro Greenpeace, inspirovaly mě hodnoty mých kolegů. Naučila jsem se řadu úsporných řešení. Hodně se mi ulevilo, když jsem začala nepotřebné oblečení rozdávat. Proto mám ve svém obchodě second-hand a beru oblečení do komise“.

Kožené i kožešinové oblečení z druhé ruky Magdě nevadí, protože věří, že v takovém případě jde o recyklaci. Neprojdou spíš trička s radikálním pravicovým názorem či jakýkoliv extrémismus.

Magdalena si přeje, aby její zákazníci rozuměli konceptu obchodu. „Chodí sem nejrůznější lidé, někdy mě mrzí, že jim nemohu nabídnout to, co hledají. Ale přizpůsobovat se vkusu ostatních nechci,“ prohlašuje.

„Netoužím jenom generovat zisk, vydělat pořádný prachy. Chci se zkusit uživit obchodem, kde si budou lidi povídat a já jim upeču koláč. V mých předchozích zaměstnáních, kromě Greenpeace, tvrdili, že zisk musí být na prvním místě. Na úkor zákazníka či etiky výroby. Chci si dokázat, že to jde i jinak“.

Design obchodu Mint má na svědomí 0,5 studio, grafiku pak art-directorka Johana Pscheidtová. Do budoucna bude Mint shop také dostupný na internetu v podobě e-shopu.

Mint shop
U Kanálky 5
Praha 2
PO-PÁ: 11-19 hodin