Michalina Olszańska

Všude po Praze pronásleduje svým uhrančivým pohledem, který připomíná Natalie Portman ve filmu Leon. Rodačka z Varšavy má nakročeno stát se českou it-girl, přestože ztvárnila velmi temnou roli: lesbické vražedkyně během totality.

Dělat z kauzy Olgy Hepnarové kultovní záležitost ale tvůrci filmu přirozeně nechtěli. Tuto polskou herečku prý vybrali hlavně proto, aby si nerozuměla se zbytkem štábu a byla od svého okolí podobně odtržená jako žena, kterou ztvárňuje.

Michalina údajně dorazila na casting oblečená v šatech ze 70. let a na natáčení se s nikým nebavila. Její filmová matka Klára Melíšková v rozhovoru prozradila, že chvílemi měla pocit, že prožívá osud Hepnarové doopravdy.

Bývá srovnávána s Natalií Portman, ale působí mnohem temněji. Pro role se nezdráhá experimentovat: se svým tělem, sexualitou, váhou. Muži po ní šílí: ráda se fotí nahá, hraje na housle. Jejího pohledu se jeden bojí.

V posledních měsících se diváci dočkali dvou filmů, které se snaží popasovat s negativními postavami československé historie. Obě je ztělesnily cizinky: Lídu Baarovou Slovenka Tatiana Pauhofová, Olgu Hepnarovou Michalina Olszańska.

Zatímco Renčův pseudopus kritiky odepsaly, film vyprávějící osud Hepnarové sklízí úspěch hodně díky výkonu Olsańské.