Menstruační kalhotky – jak fungují, cena – recenze

Pohodlná menstruace je snem každé ženy. Průměrná žena menstruuje přibližně třináctkrát ročně, přičemž za svůj život spotřebuje přibližně 13 000 kusů různých menstruačních pomůcek. Menstruační pomůcky prošly historicky výrazným vývojem a v současné době si každá žena může vybrat z velkého množství druhů a značek. 

Nejnovější alternativou klasických hygienických pomůcek jsou menstruační kalhotky, díky kterým se žena cítí v pohodlí a bezpečně po celou dobu menstruace. 

Jak menstruační kalhotky fungují, kolik stojí a jsou opravdu tak ekologické, jak se o nich tvrdí? 

Menstruace

Menstruace je zcela normální součástí hormonálního cyklu u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčního věku. Začátek menstruace zpravidla nastupuje u dívek mezi 10. a 15. rokem, konec menstruace nastává přibližně mezi 45. a 55. rokem ženy. 

I když se délka cyklu může různě lišit, obvykle trvá menstruační cyklus 28 dní a tvoří ho 3 fáze

  1. menstruace – krvácení dlouhé 3-5 dní, které značí, že nezačalo těhotenství
  2. folikulární fáze – růst folikul ve vaječníku
  3. ovulace – uvolnění zralého vajíčka okolo 12. dne cyklu

Zajímavostí je, že v současné době průměrná žena projde přibližně 400 menstruačními cykly, kdežto na přelomu 19. a 20. to bylo jen něco okolo 50 cyklů. Více probíhajících menstruací u dnešních žen je dáno menším počtem dětí na rodinu a kratší dobou kojení. 

Pravidelné sledování menstruačního cyklu slouží např. k výpočtu početí při snaze o otěhotnění. 

V průběhu historie byl menstruaci přikládán jak pozitivní, tak negativní význam. Ve spoustě kultur je menstruující dívka považována za plodnou a tedy vdavků schopnou, v jiných kulturách je první menstruace důvodem k velkým oslavám. 

Často byly však ženy během menstruace považovány za nečisté nebo byly dokonce vylučovány ze společnosti a musely na danou dobu odcházet na předem určená místa, kde krvácely v soukromí. Obvykle v tomto období nemohla žena komunikovat ani se svým mužem. 

Oproti tomu např. pro indiány kmene Cherokee byla menstruační krev posvátná, protože věřili, že dokáže zničit nepřítele. Římané zase např. věřili, že žena během menstruace dokáže ovládat počasí. 

Menstruační pomůcky

Menstruační pomůcky se historicky vyvíjely již od starého Egypta a jejich podoba, tak jak ji známe dnes, se rozvíjela po celé staletí. 

V hluboké historii ženy nejčastěji používaly k zachycení menstruační krve např. mech, zvířecí kožešiny, trávu nebo zvířecí vlnu. Ve středověku to měly menstruující ženy poměrně těžké, protože nenosily spodní prádlo, ale pouze dlouhé košile, tudíž byly nuceny krev nechat volně odtékat do oděvu. Tento zvyk byl pravděpodobně zachován až do novověku. 

Průkopnicemi mezi hygienickými pomůckami byly Egypťanky a také Římanky. První tampony vymyslely právě ženy v Egyptě, které používaly smotky papyru, oproti tomu u Římanek jsou doložené vložky a tampony z vlny

Ke zlepšení v této oblasti došlo až v 17. století, kdy nastal rozmach textilní výroby a začaly se objevovat první látkové vložky, které byly často součástí širokých sukní. V této době se během menstruace používaly také košile se širokými cípy. 

V 19. století došlo k rozmachu spodního prádla pro ženy, což byly v podstatě kalhoty ke kolenům nebo ke kotníkům. V této době ženy nejvíce používaly látkové vložky, které si často doma šily a háčkovaly. 

Jednorázové vložky byly poté patentovány ve Francii po I. světové válce, a to díky zdravotním sestrám, které se nechaly inspirovat obvazovými materiály používanými při péči o raněné. 

Jednorázová vložka dnešního typu se objevila až v 70. letech 20. století, nebyla však opatřena lepicí páskou. Gelová absorpční vrstva se začala používat až v 90. letech 20. století. 

Na trhu existuje nepřeberné množství menstruačních pomůcek a každá žena si může vybrat tu, která jí nejvíce vyhovuje. 

Mezi základní hygienické pomůcky 20. století patří: 

  • hygienické vložky
  • tampony

S příchodem 21. století se začal při výrobě menstruačních pomůcek klást větší důraz na ekologii, protože používáním vložek a tamponů se produkují tuny dále nezpracovatelného odpadu. Podobně je tomu např. u dětských plen. Mezi ekologičtější hygienické pomůcky patří: 

  • látkové vložky
  • menstruační kalíšek
  • menstruační mořská houba
  • menstruační kalhotky

Pro některé ženy může být zajímavou alternativou i tzv. volná menstruace, kdy žena kontrolovatelně odvádí krev z těla během menstruace bez používání jakýchkoliv hygienických pomůcek. 

Jak používat látkové vložky

Látkové vložky jsou ekologickou variantou klasických jednorázových hygienických vložek. Jejich nespornou výhodou je možnost opakovaného použití, dále jsou savější, prodyšnější a na tělo zdravější než klasické vložky. Jsou vyrobeny z příjemných materiálů se savým jádrem uvnitř. Vybrat si lze z různých velikostí a střihů. K dispozici jsou např. látkové vložky se cvočky nebo na suchý zip. 

V České republice je nabízí např.firmy: 

  • Breberky
  • Maluna
  • Anavy
  • Látkovky
  • Bamboolik
  • Bobánek 

Látkové vložky lze použít nejen při menstruaci, ale i po porodu, při inkontinenci či při kvasinkové infekci. 

Jak funguje menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek najdeme na českém trhu přibližně od roku 2007. Je vyroben ze zdravotního silikonu, zaručuje opakované používání a vydrží 5-10 let. Menstruační kalíšek se zavádí podobně jako tampon, přičemž menstruační krev je zachycena uvnitř těla, ale níže než např. s tamponem. Po naplnění se krev z kalíšku jednoduše vylije, kalíšek se opláchne a lze ho znovu použít. 

Používáním menstruačního kalíšku nevzniká žádný odpad a lze ho použít při sportu, plavání, v přírodě apod. Hygiena menstruačního kalíšku se udržuje pravidelným vyvařováním v čisté vodě.

Menstruační kalíšek patří mezi nejekologičtější variantu menstruačních pomůcek.
Menstruační kalíšek patří mezi nejekologičtější variantu menstruačních pomůcek.

V České republice nabízí menstruační kalíšek několik firem: 

  • Ladycup
  • Maluna
  • Econea
  • Yuuki
  • Folly

Nevýhodou kalíšku může být pro někoho přímý kontakt s krví a také nutnost umyvadla na toaletě. To lze vyřešit nošením tzv. sterilizačního kelímku, který tento problém odstraní. 

Různé druhy menstruačních kalíšků lze sehnat i v DM drogerii nebo na DM shopuMenstruační kalíšky z DM jsou dostupné v různých velikostech a svůj sortiment v této drogerii nabízí několik značek.

Jak funguje mořská houba

Mořská houba se jako hygienická pomůcka používala již ve starověku. Jedná se o 100% přírodní mořský organismus, který roste v čistých a teplých mořích. Mořskou houbu lze využít k mytí pokožky nebo jako variantu menstruačních pomůcek. Houba je velmi jemná, působí antisepticky a obsahuje mořské minerály

Menstruační houbičku lze koupit od firem: 

  • Kalu
  • Maluna
  • Naturgreen
  • Breberky

Při menstruaci se zavádí podobně jako tampon a po použití se jednoduše opláchne vodou. Jednou za čas je dobré houbu vyčistit pomocí speciální mořské soli. Houbičku lze opakovaně používat, její životnost je přibližně 6 měsíců

Menstruační kalhotky 

Menstruační kalhotky jsou pravděpodobně nejpohodlnější variantou všech menstruačních pomůcek. Vypadají jako běžné spodní prádlo, uvnitř však mají savé jádro, které tekutinu dokonale pohltí. 

Menstruační kalhotky lze využít jako úplnou náhradu za jakoukoliv menstruační pomůcku či jako pojistku např. při používání menstruačního kalíšku, tamponů nebo mořské houby. 

Obrovskou výhodou menstruačních kalhotek je jejich opakované používání. Po použití je stačí pouze propláchnout ve studené vodě, poté vyprat na 40 °C a nechat volně uschnout. Nedoporučuje se je dávat do sušičky a žehlit. Na jeden cyklus je dobré mít k dispozici cca 6 kusů menstruačních kalhotek, počet kusů je však individuální. Při denním nošení je vhodné vždy maximálně po 8-12 hodinách kalhotky vyměnit za nové. 

Jak fungují menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky se vyrábí pomocí speciální hi-tech textilie, která se skládá z několika vrstev

  • 1. vrstva – zachytí veškerou tekutinu ve vnitřní membráně
  • 2. vrstva – zabraňuje množení bakterií a vzniku zápachu díky antibakteriální úpravě
  • 3. vrstva – obsahuje nepropustnou membránu, která zabraňuje uniknutí tekutiny na povrch

Aby menstruační kalhotky dobře fungovaly, je nutné zvolit správnou velikost a také savost v závislosti na síle menstruace. Dále si lze na trhu vybrat z velkého množství střihů a barev. 

Cena menstruačních kalhotek

Cena menstruačních kalhotek se poměrně liší v závislosti na výrobní společnosti, použitých materiálech, střihu nebo síle menstruace. Obecně lze menstruační kalhotky koupit v rozmezí od 300 Kč do přibližně 1 200 Kč

Levně lze menstruační kalhotky zakoupit např. na E-shopu intimo.cz, kde základní verze kalhotek začíná na 298 Kč. 

Kde koupit menstruační kalhotky

V České republice je průkopníkem ve výrobě menstruačních kalhotek firma Snuggs, která započala svoji výrobu v roce 2019. Dle recenzí menstruačních kalhotek Snuggs na jejich webu je v současné době využívá přes 200 000 žen a spokojenost s výrobky je přes 93 %. Firma Snuggs, kromě menstruačních kalhotek, nabízí také klasické spodní prádlo nebo intimní hygienu. 

Další možností jsou menstruační kalhotky SAYU, které vyrábí česká rodinná firma ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Menstruační a inkontinenční kalhotky vyrábějí z merino vlny a bez použití nanostříbra. Menstruační kalhotky SAYU lze zakoupit v různých střizích, např. i s krajkou, nevýhodou je vyšší pořizovací cena. 

Ze zahraničních výrobců jsou v České republice oblíbené menstruační kalhotky Flux, které se vyrábí v Číně, i když značku vlastní britská firma. Na trhu jsou již od roku 2017 a u nás je nabízí Eshop maluna.cz. Při jejich výrobě firma dbá na udržitelnost, motivaci zaměstnanců a rovné podmínky. 

Menstruační kalhotky Dorina jsou levnější alternativou k ostatním značkám. V České republice je nabízí firma Maluna nebo Astratex. 

Menstruační kalhotky lze zakoupit v běžných řetězcích drogerií. Např. drogerie Rossmann nabízí menstruační kalhotky těchto značek: 

  • Facelle
  • Always
  • Selencare
  • Snuggs

Dle uživatelů drogerií Rossmann mají nejlepší recenze menstruační kalhotky Snuggs. 

Oblíbené jsou také menstruační kalhotky z DM drogerie. Recenze menstruačních kalhotek z DM je k dispozici na dm.cz, o osobní zkušenosti s jejich používáním se podělily uživatelky různých internetových diskuzí.

Podrobné srovnání menstruačních kalhotek nabízí web Heureka

Jsou menstruační kalhotky opravdu tak ekologické? 

Menstruační kalhotky rozhodně patří mezi ekologičtější varianty hygienických pomůcek, nicméně z recenzí menstruačních kalhotek v dTestu vyplynulo, že některá tvrzení ohledně jejich ekologičnosti mohou být nadsazená.  

Používání menstruačních kalhotek samozřejmě produkuje méně odpadu než jednorázové vložky a tampony, důležitou roli však hraje i způsob užívání. 

Při výrobě menstruačních pomůcek se v současnosti dbá nejvíce na ekologii.
Při výrobě menstruačních pomůcek se v současnosti dbá nejvíce na ekologii.

Na trhu existuje velké množství značek různé kvality a při zaměření na ekologickou zátěž nejvíce záleží na tom, jak dlouho se kalhotky používají, z čeho se vyrábí, jakým způsobem se perou a suší. Pokud mají krátkou životnost, perou se v poloprázdné pračce a žena si jich na cyklus koupí více než spotřebuje, je ekologická stopa více hmatatelná. 

Při výrobě menstruačních kalhotek se také používají různé materiály, které jsou dále nerozložitelné. To stejné však platí pro látkové vložky. 

Při testech bylo dokázáno, že z menstruačních pomůcek je k přírodě nejšetrnější menstruační kalíšek, který je vyroben ze silikonu a vydrží i 10 let. 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang