Menstruační kalhotky: Aneb váš průvodce červeným servisem


Je možné, že kdo nežije ve vakuu, už se THINX setkal. Jedná se o výrobce menstruačních kalhotek, produktu, o kterém mnoho žen uvažuje, ale mají z něj trochu strach. V rozhodování jim může pomoct následující recenze.

Před pár lety tenhle hygienický produkt způsobil menší poprask – a to když to vypadalo, že ji komise posuzující vhodnost reklamních plakátů v newyorském metru neschválí na základě „příliš explicitního sloganu“. Ač se tomu těžko věří, zněl zhruba takto: „prádlo pro ženy s periodou“. Kampaň nakonec prošla a Thinx jde dál.

Další reklamní zářez byla jejich kampaň s odkazem na pussygrabbing“ Donalda Trumpa nebo vtipně feministický slogan „prádlo odolné proti patriarchátu“. Nově Thinx přichystal také řadu pro teenagery, označenou jako „pro mladé lidi s periodou“. Kdo si pamatujete na svoje traumata z první menstruace, pak tohle jistě ocení.

Jaké Thinx si vybrat?

První a pro mnohé nejtěžší překážkou paradoxně není nic přímo spojeného s menstruací. Je to doručování balíčků z Ameriky do Čech. Samozřejmě je možné si k nám Thinxky objednat, ale zákaznice bude muset uhradit DPH navíc a poplatek za proclení.

Pokud nákup Thinxex vychází na zhruba 150$, poplatek doručovací službě vychází na cca. 1500 Kč. Kalhotky se tak vyplatí objednávat ve větším – ideální je domluvit se s kamarádkami a podělit se. Nebo mít spojku přímo v USA.

Nic nesmí škrtit

Další krok je zvolit správný typ kalhotek – tohle je daleko jednodušší než výběr vhodného menstruačního kalíšku. Kalhotky lze vybírat podle střihu, barvy, materiálu, a hlavně podle absorpce, která je pro snazší představu přímo na stránkách převedená na tampony. Kalhotky na silnější flow mají výdrž dvou tampónů, na nejslabší pak půl.

Ideální je zvolit střih a typ tak, aby se žena cítila co nejpohodlněji – mnohé proto vylučují z výběru tanga a naopak oceňují kalhotky s vysokým pasem ve stylu 50. let. Barvy jsou základní. Nově sortiment zahrnuje také výrobky z biobavlny a sportovní prádlo – šortky s absorpční vrstvou, body, trikoty.

Je třeba brát v úvahu všechno – sílu a délku menstruace, tělesné směny během ní (např. nafouknuté břicho), v jakou denní dobu je nejsilnější, preferovaný střih prádla a další.

Ergonomický, hladký design jsou bezproblémovým řešením pod upnuté oblečení. Tabulka velikostí na stránkách zákaznice pohodlně navede, aby se trefily co nejlépe.

Jak Thinx fungují?

Co se běžných pracovních dnů i prvních dnů menstruace týče, měly by jedny kalhotky Thinx vydržet bez problému od okamžiku, kdy žena ráno vyběhne z bytu, až po chvíli, kdy se zase vrátí do zázemí své koupelny.

První dva nebo tři dny většina žen používá kalhotky na silnější flow, poté už jim stačí slabší. Odvážným i tanga přejí! Pro začátek se doporučuje začít s dvěma typy, nejlépe kombinovat s tamponem nebo kalíškem, jak je kdo zvyklý. Některé uživatelky pak Thinx používají právě jen v kombinaci s kalíškem, tzn. pro jistotu.

První menstruace bez tampónu

Mnohé čtenářky asi nepřekvapí, že i když si první den vezmou džíny z poctivého denimu, budou se chodit kontrolovat na záchod s pocitem, že celý svět ví, že nemají tampon. Pocitově by se daly Thinx připodobnit k vložce, ale na rozdíl od ní se nikde nic nekrčí a neshrnuje.

Každá kontrola na toaletě navíc přináší i další zjištění – absorpční vrstva není jako u vložek. Flekatí minimálně a saje opravdu rychle a pohlcuje vše, co má.

Po letech s tampónem je tedy tou největší překážkou vrátit se zpátky do módu „flow“ – tedy toho, že člověk přesně ví, kdy a co se děje. Tam dole. Ten pocit je ve finále ale vlastně docela úlevný.

Cena Thinx

Cena je určitě vyšší (kalhotky se pohybují mezi 35-40 dolary za kus). Vyplatí se ale pořídit si set 5 kusů. Oblíbená kombinace vypadá takto: dvoje s vysokým pasem v černé, dvoje barevné briefs a černé brazilky. Už po pár měsících používání a nekupování tampónu se to cenově vyplatí.

Další značky menstruačního prádla

Některé brandy vizuálně kopírují Thinx, jiné se rozhodly sortiment rozšířit i o krajky, průhledné varianty a vůbec tak konečně potlačit stereotyp ošklivých kalhotek na menstruaci dole v šuplíku, který nesmí za žádnou cenu nikdo vidět. Za zmínku stojí třeba značka Dear Kate.

I v České republice se vyrábí menstruační kalhotky. Co se týče pohodlí, technologie a designu, zatím je bohužel nutné dát props západní produkci.