Medvědí česnek: Nať pročistí organismus po zimě

Z trávy vykukovaly drobné lístky podobné lístkům konvalinek. Ne, to nejsou konvalinky, poučila mě zkušená zahradnice. Je to medvědí česnek. Oči se mi rozzářily. Tak konečně!

Procházely jsme se spolu poloopuštěnou zahradou trhanovského zámku na Domažlicku. Březnové slunce pražilo víc, než bylo zdrávo a příroda se po zimě probouzela k životu. První jarní pupeny, sněženky a vytoužený medvědí česnek.

Lidi teď kolem toho medvědího česneku nějak blázní,“ divila se osmdesátiletá paní Sládková, jejíž tatínek zasvětil svůj zahradnický život péči o zámeckou zahradu. „A tady v tom nedalekém sklípku, podávají uzený sýr s medvědím česnekem,“ ukázala rukou na starou kamennou stavbu se skleníkem.

Ano, o medvědím česneku se hodně mluví a píše. Magazíny o zdravém životním stylu, které zveřejňují články o této bylině, se tváří, jakoby objevily něco nového. A zahradnické prodejny ve městě ho prodávají v květináči za nehorázné peníze.

Přitom v takové bývalé zámecké zahradě ho rostou mraky. A paní Sládková se oprávněně diví, proč se kolem medvědího česneku, kterého v Trhanově roste tolik, dělají takové cavyky.

Jak nám prospívá medvědí česnek?

Medvědí česnek má nezaměnitelné česnekové aroma. Využívají se listy (především zpočátku jara), později květy a v pozdním létě a na podzim také cibule.

Rostlina je bohatá na vitamín C. Účinné látky medvědího česneku, ke kterým patří mj. hořčiny a fytoncidy, prospívají našemu žaludku, protože podporují trávení.

Říká se, že medvědi po zimě vyhledávají tuto bylinku, aby si pročistili žaludek a krev. Ke stejným účelům – tedy jarní očistě těla – ho můžeme využít také my.

Pozor si ovšem dejte, pokud máte citlivý žaludek a obecně vám česnek nedělá moc dobře.

Léčivé účinky medvědího česneku

  • pročisťuje trávicí ústrojí
  • čerstvé listy pročisťují ledviny
  • víno z medvědího česneku pomáhá při zahlenění
  • pozitivně působí na žaludek
  • pomáhá při akutních chronických průjmech
  • pomáhá při zácpách a plynatosti
  • pozitivně ovlivňuje činnost srdce
  • působí proti ateroskleróze
  • působí proti nespavosti, závratím i úzkosti

Jak medvědí česnek poznat?

Pozor, nespleťte si listy medvědího česneku s konvalinkou, jako se to stalo mně. Stačí je jen jemně rozemnout mezi prsty a ihned ucítíte česnekové aroma. V době květenství si můžete všimnout drobných bílých kvítků, které medvědí česnek ozdobí. Květy je možné také sbírat pro léčivé i gastronomické účely.

Medvědí česnek můžete objevit třeba v lese, pokud budete mít štěstí. V ČR se nevyskytuje ale ve všech lokalitách. Najdete ho především na Moravě, v severovýchodních a jihozápadních Čechách.

Já jsem se ho z Trhanova pokusila přenést trošku dál na západ. Uvidíme, zda se mu bude v mé bylinkové zahrádce líbit.

Medvědí česnek v kuchyni

V kuchyni se využívá nať, květy i cibule medvědího česneku. Zvláště na jaře naše tělo intuitivně touží po něčem „čerstvém a zeleném“. Listy medvědího česneku stačí jen nasekat na drobno a posypat jimi například chleba s máslem nebo domácí vajíčkovou pomazánkou (mimochodem, vejce jsou nezdravější od konce února do konce května). Natí medvědího česneku můžete ozdobit a dochutit také polévku nebo saláty.

Zdroj fotografie: Wikipedia.com

Štítky: léčivé účinky, medvědí česnek, recepty, využití v kuchyni