Luxusní móda nebo předražená konfekce?

No konečně, něco podobného na českém internetu chybělo – eshop spolupracující „s mladými anglickými módními návrháři, kteří neustále sledují nejnovější módní trendy a pracují pouze s kvalitními materiály.“

Tohle jsem se dočetla na webu tamsinlondon.cz. A taky že objednané zboží doručuje do druhého dne. Hm. Ve skutečnosti to není až tak žhavé ani s módou od anglických návrhářů, ani s tím bleskurychlým doručováním.

A navíc – některé nabízené kousky jsou tak nehorázně předražené, že mi z toho spadla brada a ještě teď ji mám v poněkud nepřirozené poloze. Ale hezky popořadě. 

Na to, že s nabízenými značkami a cenami oblečení něco není úplně v pořádku, mě upozornila Lucka. Té se zalíbila jedna bunda z tamsinlondon.cz. Protože je to ale holka obezřetná, našla si stejnou bundu jinde. A nestačila se divit. 

Bunda, která je podle prodejce značky London Times, a která stojí přes dva tisíce čtyři sta, je totiž nápadně podobná jinému kousku. Nikoliv od mladého anglického návrháře, ale z běžné velkoobjemové konfekce. 

Tuhle bundu, tentokrát pod značkou Vero Moda prodává třeba eshop houseoffraser.co.uk. A má ji za 35 liber, což je podle aktuálního kurzu něco málo přes jedenáct stovek. Poštovné z Anglického eshopu vyjde v přepočtu na 190 korun, a to je jen o sedmdesát víc, než z toho předraženého českého. 

A není to jediný případ. 

Třeba luxusní kabát stojí skoro pět tisíc. 

A úplně stejný se dá koupit třeba v anglickém Debenhams. Tam je teď ve slevě. Původně byl za tři tisíce. Teď je ve slevě a vyjde na 2 258 korun. Když si ho objednám v Anglii, můžu mít za tamsinlondonskou cenu dva. 

Za sukni s aztéckým potiskem chce český eshop víc než patnáct stovek. Možná by bylo lepší nevědět, za kolik se dá koupit v Anglii. 

V eshopu Miss Selgfridge stejnou sukni původně prodávali za necelých sedm stovek. Teď aktuálně nestojí ani sto šedesát korun. A to už je sakra rozdíl oproti těm patnácti stovkám. 

Do oka mi padly šaty s geometrickým vzorem. Cena 4 760 korun. Docela dost, že jo?

A stejné šaty přímo z webu výrobce. Jsou taky ve slevě. Původně byly v přepočtu za 3 138 korun, aktuálně ale stojí 2 187 korun. 

Poměrně dost kousků, které nabízí tamsinlondon.cz, se dá taky sehnat za výrazně nižší ceny třeba v Asosu. Třeba tenhle kabát, za který chce český prodejce 3 385 korun. 

Asos ho prodává taky. Za jedenáct stovek. A navíc se u tohohle prodejce neplatí žádné poštovné. (A samozřejmě ani clo, jako u všech nákupů z Anglie). 

A jak je to s tím proklamovaným doručením druhý den? Píše se o něm na stránce O nás. 

Jenže u některých nabízených kousků oblečení je rovnou v popisu zboží dovětek, že doručení trvá deset až patnáct dnů. 

A někteří zákazníci si stěžují, že to trvá i mnohem déle. Následující reakce jsem našla na webu heureka.cz, kde jsou hodnocení různých eshopů. 

Přestože tamsinlondon.cz má podle Heuréky celkové hodnocení relativně slušné, vyplatí se projít si aspoň část ohlasů zákazníků. Je to docela zajímavé čtení. 

Shrnuto, podtrženo: I když eshop vypadá na první pohled seriózně, uvádí kontakty, adresy a dají se na něm dohledat obchodní podmínky, nemusí to hned být trefa do černého. I u podobných eshopů se opravdu vyplatí ověřovat si, kolik stojí stejné zboží jinde. Myslím si totiž, že opravdu není nutné kupovat cokoliv za dvojnásobnou nebo vyšší cenu. 

A pro nesmiřitelné komentátory, kteří budou chtít pod článkem argumentovat třeba tím, že eshop přece taky musí mít nějaký zisk mám ještě jednu poznámku: Ano, máte pravdu. Eshopy existují proto, aby vydělávaly. Jenže ceny, které zaplatíme přímo v anglických eshopech, jsou taky zvýšené o marži a náklady prodejce. A přesto nemusí stoupat do absurdních výšin. 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang