Luxusní lifestyle a CTRL + C

Když si někdo vezme někde na webu cizí fotky a vydává je za svoje, dokáže mě to rozpálit doběla. Vždycky jsem ale měla pocit, že serióznější weby, blogy a internetové magazíny tak nějak automaticky uvádějí zdroj, odkud fotku převzaly. To jsem se ale spletla.

Z tohohle omylu mě vyvedla Markéta, která mi poslala odkaz na článek z jednoho webů, který spadá do stáje Stratosféry, tedy „největšího vydavatelství zaměřeného na exkluzivní lifestalové časopisy v České republice,“ jak o sobě na svých stránkách píšou. Vydávají třeba Harper´s Bazaar, Esquire nebo Cosmopolitan.

A stojí taky za portálem JenProHolky.cz, jehož redakce naprosto v klidu šmejdí po více či méně úspěšných zahraničních blozích, vybírá z nich články i s fotkami a bez jakékoliv citace, odkazu nebo uvedení původního autora je publikuje. Takhle třeba na webu přišli k článku s návodem na vytvoření barevného náramku.

Skutečným autorem textu, fotek i úvodní náramkové fotokoláže je přitom blogerka Erica, která návod zveřejnila loni v únoru na svém blogu. Erica nezapomněla připsat ani to, odkud převzala fotky pro koláž.

Redakce JenProHolky.cz na článek použila kouzelnou klávesovou zkratku CTRL + C, přeložila ho, významně zkrátila text a přizpůsobila ho českým poměrům. Takže třeba oslavnou zmínku o náramcích od Aurélie Bidermann nahradila větou hodnou předního lifestylového magazínu „Nemusíte si kupovat drahé náramky v Háemku nebo prostě v různých obchodech.“

Tak a tím je článek i s fotkami hotový, prázdné místo na webu zaplácnuté, už jen připsat autora textu a fotek. A to se udělá fikaně. Jako autor textu je vždycky jen zkratka jph. A s autorstvím fotek se v redakci vypořádávají taky jednoduše: Foto: archiv.

A podobně to dělají na JenProHolky.cz i s dalšími převzatými materiály. Tohle totiž rozhodně nebyl jediný případ.

U návodu, jak vyrobit z kovového ramínka věšák na boty se grafici asi trochu sekli. I když ale z fotek zapomněli (nebo neuměli) odstranit vodoznak s logem blogu autora, redakce se tváří, jako by nic. Autor textu i fotek je stejný jako u předchozího materiálu, tedy jph a archiv. Skutečnou autorkou je přitom blogerka Jen z webu Epbot.com. 

A případ třetí, nejkurióznější. Zatímco vodoznak se dá s trochou dobré vůle a hodně přivřenýma očima přehlédnout, výrazně barevné logo přes půl fotky prostě nevidět nejde. Web JenProHolky to vyřešil po svém. Znovu vybrabčil cizí web a pro jistotu fotku pod titulkem ořízli, aby nebylo vidět logo původního autora.

Celý návod je na JenProHolky na dvou stránkách. (Nejspíš proto, že každý klik a zobrazená stránka s reklamou se počítá). V zápatí obou stran je jako autor uvedeno samozřejmě jph a u fotek opět geniální kamufláž archiv. Až úplně na konci celého článku je i původní neoříznutá fotka. 

Ve skutečnosti texty i fotky spáchala Simcha Whitehill, která si říká Miss Pop. Celé to uveřejnila na svém blogu misspopnails.tumblr.com, z něhož vede odkaz na www.thefrisky.com/2012-06-14/how-to-get-neon-ombre-nails. 

Celkem chápu, že naplnit každý měsíc časopisy a internetové magazíny zajímavými články a fotkami není nic jednoduchého. Jenže u takového vydavatelského gigantu, jako je Stratosféra, bych tak nějak očekávala, že když už musí brousit po internetu, aby našla nějaké zajímavé články, bude aspoň bez diskusí přiznávat jejich zdroj. To je totiž slušnost.

Tímhle přístupem se Stratosféra naprosto zbytečně snižuje na úroveň podprůměrných blogů, které se přiživují na snaze, invenci a práci někoho jiného. A to mi k největšímu vydavatelství zaměřenému na exkluzivní lifestalové časopisy v České republice fakt moc nepasuje.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang