Líbí se vám preppy styl?

V módních časopisechse občas objevuje pojem preppy styl. Co tento pojem znamená a jak vypadá outfit v preppy stylu?

Tento článek přináší více informací o preppy stylu.

Co je preppy styl?

Preppy styl je styl inspirovaný vysokoškolskými uniformami, ovšem také i sportovním oblečením na golf či jachting. Pochází ze Spojených států z období 50. let 20. století.

Slovem preppy (z angličtiny, preparatory = připravený) se původně označovali studenti tzv. Prepatory schools. Tito žáci pocházeli z vyšší společenské vrstvy a připravovali se na některou z prestižních amerických univerzit.

Postupem času se tohle označení začalo používat pro mnohem větší počet lidí. Z preppy se stal jak životní, tak módní styl. Jedná se o pohodlnou módu, o elegantní a zároveň ležérní typ odívání, který je v současnosti velmi oblíbený.

Základní prvky preppy stylu

Základními prvky tohoto stylu jsou saka ozdobená kapesníčkem, košile, trička pola, úzké rovné kalhoty či sukně se sklady. Dále nadkolenky či podkolenky, balerínky, oxfordky (dámské polobotky v pánském stylu) nebo mokasíny.

Košile

Padnoucí košile je základ tohoto „školního“ outfitu. Košile dělá preppy styl preppy stylem. Je jedno, jestlmá dlouhý, nebo krátký rukáv. Jestli je jednobarevná či vícebarevná, bez vzorů či se vzory, proužkovaná či károvaná.

Trička polo

Díky límečku vypadá člověk i v tričku elegantně. Skvěle se hodí pod svetřík.

Sako

Ke školním uniformám neodmyslitelně patří saka, která ukazují připravenost. Jsou elegantní a navíc praktická, protože v nich není zima. Je dobré volit takovou barvu, která dobře ladí se sukní (či kalhotami) a košilí.

Svetr

Není-li sako, nic se neděje. Ke školnímu looku se dobře hodí i svetřík. Ten může být s véčkovým či kulatým výstřihem na knoflíčky nebo úplně bez zapínání, oblékaný přes hlavu.

Sukně

Sukně se sklady je další velmi důležitou částí outfitu. Kdo si nemůže dovolit sukni, dobrou alternativou jsou kalhoty chinos (bavlněné kalhoty), které je možné kombinovat s dalšími kousky z tohoto ležérního šatníku.

Boty

Preppy outfitu se musí přizpůsobit i boty. Nejlepší volbou jsou dámské polobotky v pánském stylu (oxfordky), mokasíny nebo baleriny.

Doplňky

A určitě se nesmí zapomenout na doplňky. K outfitu napodobujícímu školní uniformu se dá vzít např. kravata. A sukni lze doladit např. punčochami, nadkolenkami či podkolenkami.