Léčba těhotenské cukrovky

Většině žen postačuje k léčbě těhotenské cukrovky dodržování diety a dostatek pohybu. Určité procento má však i přes dodržování těchto opatření vyšší hodnoty glykémií než je norma, a v tom případě je nutné zahájit léčbu inzulínem.

O ženy s těhotenskou cukrovkou pečují zvláštní specializované diabetologické ambulance. Nutnost léčby inzulínem u typické těhotenské cukrovky končí okamžikem porodu, ale dodržovat správnou životosprávu (racionální strava, dostatek pohybu, dostatek spánku a méně stresu a spěchu) je užitečné i nadále, a to vzhledem již zmíněnému riziku vzniku diabetu typu 2 v budoucnu. 

Cílem léčby je udržet krevní cukr v normě (tzv. normoglykémii): na lačno do 5, 5 mmol/l, za 1 hodinu po jídle do 7, 3 mmol/l (měřeno glukometrem). Jednou měsíčně se kontroluje tzv. glykovaný hemoglobin, který je ukazatelem dlouhodobého stavu glykémie (norma je do 4 %).

Specifická dieta

Ženy by měly dodržovat specifickou dietu, která se odlišuje od diet pacientů s cukrovkou 1. nebo 2. typu. Neexistuje jednotný lékařský názor na pravidla této diety, ale zjednodušeně řečeno spočívá v kontrolovaném příjmu kalorií a omezení či vyloučení určitých typů potravin. Hlavní pravidla zní:              

1. Vyloučení všech potravin a nápojů obsahující volné cukry – bílý a hnědý cukr (řepný i třtinový), med, hroznový cukr. Pozor na kečup, rajský protlak, hořčici, majonézu, dresinky, nealkoholické pivo, sterilované a nakládané zeleniny, ale i paštiky a další uzeniny, instantní produkty. Výjimkou je čerstvé ovoce v doporučeném množství.

2. Potraviny obsahující složité cukry (polysacharidy neboli škroby) je nutné rozložit do více denních jídel, nejlépe šesti a dodržet dostatečný interval mezi jednotlivými jídly. Nejlépe tříhodinový, možný je i dvouhodinový. Jedná se především o pečivo (pouze celozrnné, bílé pečivo či vše co je z bílé mouky obsahuje jednoduché cukry), brambory, rýže, těstoviny, luštěniny.

Dávky by měly celkem představovat 250 g sacharidů za den (max. se uvádí 270 g). Např. ke snídani je vhodné přijmout max. 40 g sacharidů (v závislosti na ranní glykémii). Přiložená tabulka obsahuje složení potravin z hlediska sacharidů (porce je třeba odvažovat po dobu, než se je naučíte odhadovat).

Vzorec na přepočet množství sacharidů: 100 x množství sacharidů v gramech povolené k jídlu / množství sacharidů ve 100 gramech příslušné potraviny = množství potraviny, které mohu k danému jídlu sníst (v gramech).

Pro nízké množství sacharidů není třeba počítat tyto potraviny: kedlubna, brokolice, salátová okurka, zelená paprika, cuketa, listové saláty, avokádo, maso (kromě hovězích jater), ryby, vejce, máslo, margaríny (pomazánkové máslo je nutno počítat).  

Doporučení k jednotlivým druhům potravin

Mléko a mléčné výrobky: měly by zůstat součástí jídelníčku, ale první porce by se měla jíst až k dopolední svačině, nikoli ke snídani. Mělo by jít o bílé, nepřislazované výrobky (jogurt, tvaroh, smetana, mléko).

Ovoce: nejsou zakázané žádné druhy, ale je třeba počítat sacharidy a nepřekračovat doporučené množství. Nechte si je na svačiny. Ovoce by mělo být vždy jen čerstvé nebo mražené, nikdy ne kompotované nebo kandované. Vhodné není ani sušené nebo 100% ovocné džusy.

Ořechy: mohou se, ovšem ne bez omezení.

Maso, ryby, uzeniny: maso a ryby bez omezení, uzeninám je lepší se vyhnout úplně (obsahují soli, dusitany, konzervanty, volné cukry, méně kvalitní maso).

Pečivo: celozrnné pečivo obsahuje vlákninu a je tak zdravější, ovšem pozor na pečivo, které tmavě nebo celozrnně jen vypadá (bílé pečivo obarvené karamelem a posypané semínky). Pokud si nejste jisti, sáhněte raději po obyčejném chlebu, nebo nakupujte v prodejnách zdravé výživy. Nevhodné jsou toustové chleby.

Tekutiny: vhodné jsou neochucené vody, minerálky, neslazené čaje včetně ovocných z pytlíku. Káva: ne více než 2 šálky denně, bez cukru a sušené smetany (tekutou lze). Dovolené je také nepřislazované kakao (ovšem ne ke snídani). 

Pohybová aktivita v těhotenství 

Ideální je chůze, plavání a individuální cvičení, nejlépe se zaměřením pro těhotné ženy (těhotenský tělocvik, těhotenská jóga) a nejlépe denně. 

Aplikace inzulínu 

Je nutná u malé části žen (navzdory dietě a pohybovému režimu dosahuje jejich glykémie nalačno více než 5,5 mmol/l nebo hodinu po jídle více než 7,3 mmol/l a glykovaný hemoglobin je vyšší než 4 %). Inzulín je v tomto případě dobré řešení, které kompenzuje onemocnění.

Dnes se aplikuje pomocí předplněných inzulínových per do podkoží a zpravidla se léčba zahajuje ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Užívání inzulínu je spojeno s vyšším rizikem hypoglykémie (projevuje se u každého trochu jinak, mezi časté příznaky patří pocit hladu, nevolnost, pocit na omdlení, třes, pocení, mžitky před očima, bušení srdce), ke které dochází např. tehdy, když po aplikaci inzulínu strava obsahuje málo sacharidů. Řešením je včasné pozření jídla se sacharidy. 

Těhotenská cukrovka i její léčba (dieta i případná aplikace inzulínu) končí porodem a hodnoty glykémie by se měly postupně vrátit do normálu. Do půl roku po porodu by měl specialista provést kontrolu, která potvrdí, že se opravdu jednalo o cukrovku způsobenou těhotenstvím (pokud žena kojí, kontrola by se měla provést až po skončení laktace).

Žena by, vzhledem k riziku těhotenské cukrovky v případném dalším těhotenství, měla být dispenzarizována a kontrolována, rovněž i pro vyšší riziko vzniku diabetu 2. typu v budoucnu. Pokud bude žena ještě v budoucnu těhotná, je třeba provést kontrolu už v prvním trimestru.  

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang