Kudlička jako investice

Rozhodně bych si nedovolila někomu druhému radit, jak nakládat s penězi. Můj přístup k nim by dokázal rozplakat i velmi otrlého ekonoma, protože potřeba nových botiček u mě vždycky převažovala nad potřebou mít na účtu víc než minimální rezervu. 

Přesto mám aspoň nějaké ponětí o tom, že existují termínované nebo spořící účty, že se dá investovat do lecčehos, třeba do nemovitostí, cenných papírů, mincí nebo zlata. 

Vůbec jsem ale netušila, že může existovat něco jako investiční kudlička. 

Investiční rybičku nabízí jedno české nožířství ve svém eshopu za 169 400 korun. A prý jde vážně o speciální kousek. 

Střenky nože jsou osmnáctikarátového zlata, čepel z damascénské oceli, oko má rybička z českého granátu a celé to je uložené v luxusní dřevěné dárkové krabičce ve tvaru ČR. 

Přehlédnu tu zběsilou dárkovou krabičku, která by byla obhajitelná snad jen v případě, že kudlička bude dárek pro nějakou oficiální státní návštěvu. 

I přesto nad tímhle podivným kouskem nechápavě kroutím hlavou. I když toho o investicích moc nevím, tuším, že třeba investiční zlato, stříbro nebo mince mívají tu nejvyšší možnou ryzost. Zlato a zlaté mince čtyřiadvacetikarátovou. Předmět, který je vyrobený z osmnáctikarátového zlata mi moc jako investiční záležitost nepřipadá. Altcoiny jsou možná smysluplnější.

Český granát, navíc v té velikosti, jaká je místo rybího oka, taky není nic luxusního a jeho hodnota bude pár stokorun. A trochu mě překvapuje, že se sice dozvím, že rybička váží 71 gramů, ale kolik z toho je zlata, kolik oceli a jak velký je použitý granát, o tom se u prodejce nedočtu vůbec. 

Jedno ale vím. I kdybych měla zbytečných 170 tisíc korun (a naprosto beznadějně přecpaný botník), do investiční kudličky rozhodně investovat nebudu. Tohle totiž asi fakt není investice, která by peníze ukládala nebo dokonce zhodnocovala. 

Tohle jsou vyhozený prachy. 

Ale připouštím, že jsem třeba vůbec nepochopila, o čem jsou investice. Nebo o čem je touha mít doma zlatou kudličku s červeným okem.