Krása podle Anety Vrkotové

Fotí kolekce Win Win Love, street style na fashion weeku nebo třeba Lenny či Bjukitchen. A kdo se ptá, kdo by mu měl udělat krásné fotky třeba ze svatby, rozhodně by měl znát Anetu Vrkotovou.

Jak jste se k focení módní a portrétní fotky dostala?

To byla jen souhra náhod. Dlouho jsem se ve své volné tvorbě nesoustředila na nic konkrétního. Kamarádi, rodina, byli vždycky to, co jsem fotila nejradši. A k módě mě dostali lidi, se kterými jsem se postupně poznávala.

Jaký vliv má na tenhle obor Instagram a Facebook?

Osobně mám díky sociálním sítím práci. Podle mě je to pro fotografy super platforma. Můžou se dostat mezi víc lidí, ukázat svoje portfolio a nic za to neplatit. Ale samozřejmě každý fotograf to bere jinak, ne každý o to stojí. Já se toho chytla hned.

.Koho a co byste nefotila?

Maximálně tak žraloky, protože za bójku mě nikdo nedostane.

Retušujete? Kdy a v jakých případech?

Když je to potřeba nebo, když o to někdo požádá.

S kým v Čechách byste si přála spolupracovat?

S HELENOU TŘEŠTÍKOVOU!

Jaká je vaše technika focení?

Moje nezkušenost s ateliérovým světlem mě naučila, že krásu denního světla stejně nikdy ničím nenahradím. Ale to samozřejmě není žádná novinka, já vím.

Jinak jsem momentálně zabředla u digitálního fotoaparátu, což musím říct, že mě pěkně mrzí a pokukuju po kvalitním středoformátu.

Řešíte své fotky s přítelem (fotograf Honza Zima, pozn. redakce)?

Člověk by si myslel, že jo, ale vůbec! Dost často je to tak, že mu své fotografie ukazuju a žadoním po kritice. Hlavně u fotografií jídla, se kterými má Honza nejvíce zkušeností, ale on je prostě děsnej flegmatik a všechno odkývá.

Podle čeho jste si vybírala objekty při focení návštěvníků Prague Fashion Weeku?

Uplně upřímně, já nikdy nebyla člověk, co by sledoval trendy. A musím říct, že jsem při fotografování street stylu hodněkrát zaskočená. Ráda se zaměřuji na lidi, kteří na sobě mají nositelné oblečení a nejen něco, o čemž jsou přesvědčeni, že fotografy a společnost zaujme.

Co dost ocením je prostor, na kterém se Fashion Week pořádá. Není nic otravnějšího než třídenní fotografování outfitů v jedné ulici.

Co je pro vás dnes krása?

Upřímnost, přejícnost.

Nejoblíbenější značka, písnička, kavárna

Značka: Olive clothing

Písnička: To rozhodně jednu vybrat nezvládnu! Takže: Hapka- Dívám se dívám, Svěrák- Chválím tě země má, Nohavica- Mám jizvu na rtu, Lijadu Sisters – Come On Home, Jolene- Dolly Parton, The Way We Were- Barbra Streissend, Animal Collective- Leaf House.

Kavárna: Uznáte mi Esku, prosím?

Kniha: Žízeň po životě od Irvinga Stona, Mrtvá a živá od Daphne de Maurier, Jak voní tymián od Marcela Pagnona