Kolik bych měla vážit vzhledem ke své výšce?

picture-27-1360159001-3853419

Kolik bych měla vážit vzhledem ke své výšce? Tuto otázku si klade denně mnoho lidí a zdaleka nejen a pouze žen. Mám pro vás tři tipy, jak to zjistit.

Kolik bych měla vážit, aby má váha byla takříkajíc přesně podle tabulek? To je důležitá otázka! Váha se totiž nevztahuje pouze ke kráse, ale má často podstatný vliv také na zdraví. A to nemluvím pouze o nadváze, která kromě estetického dopadu s sebou nese také zdravotní rizika. Podobně jako nadváha, obezita či dokonce silná obezita je nevhodná také příliš nízká váha, která může souviset s podvýživou, tedy opět velmi nebezpečným zdravotním rizikem.

Jaká je ideální (optimální) váha vzhledem k tomu, kolik měřím?

Nejběžnější odpověď, která se často maskuje coby lidová moudrost, zní, že váha by měla odpovídat vaší výšce v centimetrech mínus číslo 100 u mužů a 110 u žen. Tedy pokud žena měří 170 cm, její optimální váha je 60 kg. Kdežto stejně vysoký muž si „může dovolit“ vážit rovných 70 kg.

Tímto způsobem ale určíte pouze velmi orientační hodnotu ideální tělesné hmotnosti. Lepší odpověď najdeme, když si vypočteme tzv. BMI.

Body Mass Index (BMI)

BMI nebo Body Mass Index vyjadřuje poměr tělesné váhy k výšce jedince.

BMI si můžete vypočítat online pomocí různých internetových kalkulaček. Nicméně mějte na paměti, že tyto online kalkulačky vždy neberou v úvahu všechny okolnosti výpočtu jako je hustotu kostí nebo obvod pasu, hrudníku nebo kyčle,které jsou také důležité záchytné body pro odpověď na položenou otázku „Kolik bych měl vážit?“. Určení hodnoty BMI je proto dobré nechat na školeném pracovníkovi, odborníkovi na stravování, fitness poradci, dietologovi apod.

Lidé s BMI menším než 18,5 mají podváhu, zatímco ideální BMI se nachází na škále 18,5 až 25. Hodnota mezi 25 a 30 obvykle znamená, že trpíte nadváhou, zatímco hodnoty přes 30 již ukazují na obezitu.

Váhožebříček

Pokud ale si z jakéhokoliv důvodu nechcete BMI spočítat nebo chcete vědět, jak na tom jste, hned teď. Pro první orientaci vám může pomoci tento graf, který jsem pojmenovala krkolomným novotvarem, skoro jako z doby zlaté éry Národního obrození: Váhožebříček.